Evropský parlament připravuje další útok na Polsko a Maďarsko v době koronavirové krize

Evropský parlament připravuje další útok na Polsko a Maďarsko v době koronavirové krize

Lídři čtyř hlavních frakcí Evropského parlamentu zahrnuli do svého projektu boje proti pandemii koronaviru nové usnesení, které je jasným útokem na Polsko a Maďarsko.

Usnesení bylo napsáno Evropskou lidovou stranou (EPP), socialisty, Zelenými a skupinou Renew Europe a kritizuje polské orgány za organizaci květnových voleb.Projekt podepsali Manfred Weber (EPP), Itraxe Garcia Perez (socialisté), vůdce Renew Europe Dacian Ciolos a Phillippe Lamberts (Zelení).

Podle neoficiálních informací bude o projektu hlasováno na příštím zasedání Evropského parlamentu. Zahrnuje kapitolu týkající se právního státu a část textu se týká Polska a Maďarska.

Autoři jsou znepokojeni „rozhodnutím maďarské vlády prodloužit stav nouze na neurčito a umožnit vládě vydávat vyhlášky na dobu neurčitou.“

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács, který napsal pro deník Politico, zdůraznil, že mezinárodní média hrubě a nesprávně charakterizovala stav nouze:

Zákon jasně omezuje schopnost vlády „vládnout nařízením“. Slouží výhradně k prevenci, léčbě, eradikaci a nápravě škodlivých účinků pandemie. Vláda nesmí ukládat zákony vyhláškou, která s tímto účelem nesouvisí.

Nové sankce jsou zaměřeny konkrétně na šíření nepravdivých informací, které ohrožují úsilí v boji proti viru, a jsou formulovány tak, aby se zabránilo jejich použití jako nástroje politické cenzury.

Mimořádný stav v Maďarsku může také kdykoli ukončit parlament. Kovács se domnívá, že by se EU měla zaměřit na boj proti pandemii namísto věnovat energie rezolucím a soudním řízením proti Maďarsku.

Navzdory přísným limitům toho, co maďarský premiér Viktor Orbán může legálně dělat během mimořádného stavu, se zdá, že politické síly orientované proti Polsku a Maďarsku pokračují v ofenzivě a využívají koronavirové krize k otevřenému útoku na konzervativní vlády.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Evropský parlament připravuje další útok na Polsko a Maďarsko v době koronavirové krize

  • Je čas tu předraženou byrokratickou unii zrušit. Politici mají tendenci EU přisuzovat význam, ale ve skutečnosti už je jen pro smích a hlavně je nereformovatelná. Veškeré pokusy EU reformovat je jako resuscitovat mrtvolu. Zbytečně vynakládané peníze by se daly využít smysluplně.
    Je čas obnovit svrchovanost evropských států a svobodnou vůli uzavírat dvoustranné smlouvy s kýmkoliv, s kým to uznají za vhodné. Řídit Evropu jako říši prostě nejde, to už ukázala minulost. Je nutné respektovat vůli voličů v členských zemích. V roce 1918 vznikl náš samostatný stát. Naši předkové na to byli pyšní. My odevzdáváme moc zpět zahraniční vrchnosti a nestydíme se za to.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*