Evropský parlament  chce zrušit smlouvy o plynovodu Jižní proud

Evropský parlament chce zrušit smlouvy o plynovodu Jižní proud

V usnesení přijatém ve čtvrtek, Evropský parlament vyzval vedení EU, ke zrušení smlouvy s Ruskem, včetně výstavby plynovodu Jižní proud (South Stream).

Evropský parlament „ vyzývá členské státy, aby zrušily plánované dohody s Ruskem v oblasti energetiky, včetně plynovodu Jižní proud,“ stojí v usnesení.

Jižní proud Foto : b92.net
Jižní proud Foto : b92.net

S cílem diverzifikovat exportní trasu z Ruska do střední a jižní Evropy, Rusko zahájilo výstavbu plynovodu Jižní proud přes Černé moře v roce 2012 potrubím, které umožní dodávat plyn do Evropy, aniž by vedl přes Ukrajinu. Očekává se, že bude plně v provozu do roku 2018. První dodávky plynu jsou naplánované na konec roku 2015.


Mezivládní dohody byly podepsány s Bulharskem, Srbskem, Maďarskem, Řeckem, Slovinskem, Rakouskem a Chorvatskem za účelem realizace výstavby pevninských potrubních úseků. Nicméně, v srpnu, Bulharsko pozastavilo činnost tím, že nesplnilo požadavky Evropské komise.

Evropská komise se snaží již delší dobu ve výstavbě projektu zabránit a tvrdí, že projekt porušuje třetí energetický balíček EU, který stanovuje, že potrubí v Evropské unii nemůže patřit odběratelům zemního plynu. Moskva trvá na tom, že výstavba plynovodu není v rozporu s žádnými předpisy.

zdroj : http://en.ria.ru
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*