Evropská uprchlická krize: Stezka odpadků po uprchlících rozčiluje místní obyvatele

Evropská uprchlická krize: Stezka odpadků po uprchlících rozčiluje místní obyvatele

Ne každý člověk v Evropě vítá tisíce uprchlíků z Blízkého východu a Afriky s otevřenou náručí. Někteří místní obyvatelé v zemích, jako je Srbsko a Maďarsko vyjádřili svou nespokojenost kvůli chaosu a hromad odpadků, který po sobě zanechávají žadatelé o azyl.

Plastové láhve, lepenkové krabice, prázdné plastové obaly a nedotčenou humanitární pomoc lze vidět na fotografiích a na videích sdílených na sociálních sítích.

Foto: Twiter/ BW Breaking News
Foto: Twiter/ BW Breaking News

Snímky z uprchlického tábora Röszke ležícího na maďarsko-srbské hranici- součást balkánské západní migrační trasy- ukazují odpadky lemující krajnici, které po sobě zanechali žadatelé o azyl, poté, co opustili oblast.

Stezka posetá odpadky na hranici mezi Srbskem a Maďarskem, vypadá jako pomoc při orientaci v neznámém území.

„Šla jsem ke koši,“ řekla 23letá Syřanka pro Christian Monitor. „Je velmi snadné najít správný způsob, kudy jít,“ uvedla a dodala, že se „trochu stydí, že Syřané zanechávají po sobě tolik odpadků.“

Žadatelé o azyl tvrdí, že odpadky nemají kam dát a stěžují si na primitivní podmínky, které musí snášet v tranzitních táborech. Někteří dokonce z táborů uprchli za účelem dostat se do Budapešti a poté do Rakouska a Německa.

odpadky uprchlici 2

„Říkám policii, že tady nechci zůstat. Buď nám dovolte jít do tábora pěšky, nebo nám dovolte jet na Západ autobusem, nebo taxíkem,“ řekl syrský uprchlík Mohammed agenturnímu zaměstnanci OSN, než se odpoutal a rozběhl se směrem k opuštěné železniční trati, která vede do Budapešti.

Humanitární situace se nezdá být lepší ani v Srbsku. Parky a veřejná prostranství v centu Bělehradu se proměnily na uprchlické tábory plné vyhozených prostředků humanitární pomoci a odpadků, uvedl Daniel Bushell z RT.

odpadky uprchlici 3

„Pomíjejíc vše ostatní, pach odpadků je nesnesitelný. Nemám ponětí, jak kolem toho lidé žijí a spí. Hmyz, potkani, švábi jsou všude mezi hnijícím jídlem,“ uvedl.

Jeden z „uprchlických táborníků“ ukázal RT stan, ve kterém jsou ubytované dvě osoby. Vysvětlil, že ve stanu udržuje všechny své věci- od potravin po špinavé oblečení.

Místní obyvatelé uvedli, že tábor a okolní oblasti jsou velice špinavé. „Abych byl upřímný, mám strach, že něco z té špíny chytnu. V těchto táborech se vyskytuje mnoho nemocí, a mám tady strach o naše děti,“ uvedl místní obyvatel Luka.

odpadky uprchlici 4

„Zde, kolem tábora je to špinavé, je zde spousta odpadků. Chápu, že tito lidé mají své vlastní problémy, ale necítím se bezpečně se zde procházet ve večerních hodinách,“ uvedla další místí jménem Ana.

I někteří Maďaři vypadají nespokojeně kvůli odpadkům, které za sebou nechávají uprchlíci.

Místní aktivisté z města Gyor v severozápadním Maďarsku vytvořili stránku na Facebooku, kde zasílají fotografie a videa z vlaků, které přepravují migranty do Německa, jakož i z místních veřejných prostorů, kde se migranti zdržovali.

Mezitím co Evropský parlament ve čtvrtek diskutoval, jak reagovat na uprchlickou krizi a projednával povinné kvóty, krajně pravicový nizozemský vůdce Geert Wilders nazval vlnu uprchlíků „islámskou invazí do Evropy a Nizozemska.“

„Masy mladých 20letých mužů s plnovousem zpívají Alláhu Akbar po celé Evropě. Je to invaze, která ohrožuje naši prosperitu, naši bezpečnost, naši kulturu a identitu,“ prohlásil.

Šéf Strany pro svobodu dodal, že skutečnost, že uprchlíci míří do severních zemí EU naznačuje, že se jedná o ekonomické migranty, ne o uprchlíky.

„Turecko, Řecko, Makedonie a Srbsko jsou bezpečné země. Pokud je opouštíte, tak to děláte kvůli dávkám a získání domů,“ uvedl.

Mezitím, prezident Evropské Komise Jean-Claude Juncker ve středu představil nový plán na řešení stupňující se uprchlické krize, kdy navrhl systém kvót k přesídlení 160.000 uprchlíků.

Uvedl, že blok „není v dobrém stavu“ a že migrace nesmí být považována za problém, vyzývajíc členské státy, aby žadatelům o azyl umožnili pracovat, jakmile dorazí do nových zemí.

Někteří Evropané nabídli žadatelům o azyl pomoc, jako dočasné bydlení ve svých domovech, stejně jako poskytují dary humanitárním organizacím.

 

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “Evropská uprchlická krize: Stezka odpadků po uprchlících rozčiluje místní obyvatele

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*