Evropa v příštím roce: otřesy s obratem doprava

Evropa v příštím roce: otřesy s obratem doprava

Někteří experti předpovídají Evropě v příštím roce „politické zemětřesení.“ Podle jejich mínění existuje v jarních volbách do Europarlamentu velká pravděpodobnost úspěchu euroskeptiků a radikálů. Mají zastavit další sklouzávání Evropy do chaosu přílišné tolerance.
Rostoucí evropská skepse a popularita ultrapravicových názorů mohou mít za následek sestavení „ nejhoršího protievropského parlamentu“ v dějinách EU, je přesvědčen italský premiér Enrico Letta. Vůdkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová se již setkala v Haagu s hlavou nizozemské Strany svobody Geertem Wildersem. Oba politici hodlají založit před volbami do Europarlamentu svaz euroskeptiků. Mohou se k němu připojit také další ultrapravicové evropské strany.

Dříve pohlížel Brusel na aktivity nacionalistů a radikálů jako na dětské hry. Avšak v nové situaci budou evropští úředníci muset brát pravici vážně, poznamenal expert z Ústavu mezinárodních průzkumů Leonid Gusev:

-Hlavní nacionalistickou stranou je francouzská Národní fronta, která již dnes obsadila ve všech průzkumech jedno z prvních míst v ratingu hlasování ve volbách do Europarlamentu. Její aktivní přítomnost v Europarlamentu může mít za následek velmi zajímavá rozhodnutí ohledně aktuálních otázek a celkového rozvoje Evropy.

Někteří experti ale mají za to, že rozsah protestů a nacionalistické nálady v zemích EU jsou zveličené. Tady je mínění politologa Alexandra Tevdoj-Burmuliho:

-Ekonomická krize a problémy imigrace podněcují protestní hlasování v různých evropských zemích. Kvůli tomu spatřujeme růst popularity pravicových radikálů a protiintegračních stran, například ve Velké Británii. Podle mého názoru ale nemáme zveličovat rozsah protestů a jejich budoucnost. Život ukazuje, že celé této protestní hlasování má dost úzký potenciál.

Evropská unie bojuje s krizovými jevy zdaleka ne první rok. V této situaci vyvstává obvykle otázka vážné změny strategie. Někteří analytici jsou přesvědčeni, že přítomnost pravice v Europarlamentě má změnit strategii směrem k zpřísnění. Po volbách se dají očekávat rozhodnější opatření s cílem překonání vnitřních problémů: nezaměstnanost, finanční krize a ústup od populistických plánů dalšího rozšíření EU na Východ.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*