Evropa potvrdila neochotu zaregistrovat ruskou vakcínu Sputnik V

Evropa potvrdila neochotu zaregistrovat ruskou vakcínu Sputnik V

Ursula von der Leyenová, šéfka Evropské komise, prohlásila, že pro Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) není dostatek přesvědčivých údajů pro schválení ruské vakcíny Sputnik V.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zároveň uvedl, že odborníci agentury EMA nevyjadřují žádné stížnosti ani na ruskou vakcínu Sputnik V, ani na stupeň její účinnosti.

Potvrdila Evropa neochotu zaregistrovat Sputnik V?

Žádost o registraci ruské vakcíny v agentuře EMA byla podána již v zimě.Začátkem března přikročila evropská agentura k postupnému průběžnému přezkumu.

Soudě podle toho, co říká ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, tato procedura pokračuje dodnes.

„V současné době podstupuje vakcína Sputnik V takzvané sekvenční vyšetření v Evropské agentuře pro léčivé přípravky. V dubnu až květnu navštívili představitelé EU moskevské zdravotnické instituce zapojené do klinických zkoušek Sputniku V. Prohlédli také výrobní místa. Zaměstnanci EMA udržují přímý pracovní kontakt se zástupci ministerstva zdravotnictví a ministerstva průmyslu a obchodu Ruska. Podle informací, které máme k dispozici, nejsou žádné připomínky ani k samotné vakcíně, ani ke stupni její účinnosti. Vycházíme ze skutečnosti, že tato otázka leží uvnitř politického a profesionálního dialogu mezi specializovanými organizacemi,“ řekl ministr deníku Komsomolskaja pravda.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zase uvedla, že výrobce nemůže bezpečnost léku prokázat.

„Kolem Sputniku V se rozhostilo naprosté ticho. Výrobce však dosud nebyl schopen poskytnout dostatečně spolehlivé údaje, které by prokázaly bezpečnost (léku),“ řekla Von der Leyenová v rozhovoru pro Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) … „To vyvolává otázky,“ uvedla.

Neexistuje žádné porozumění podmínkám registrace

Stojí za připomenutí, že v zimě a na jaře, kdy byl v zemích EU nedostatek vakcín proti koronaviru, mnoho evropských politiků naléhalo na použití ruských vakcín. Mnozí lidé ve strukturách Evropské unie byli samozřejmě proti.

Lze říci, že proces registrace ruské vakcíny byl uložen do chladírenského skladu. Dříve se uvádělo, že Sputnik V by mohl být zaregistrován v květnu nebo červnu. Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov poznamenal, že stále není známo přibližné načasování registrace vakcíny v EU.

V červnu agentura Reuters s odvoláním na své vlastní zdroje uvedla, že schválení vakcíny Sputnik V agenturou EMA bude odloženo na září, nebo možná až na konec roku.

Podle tiskové agentury Gamaleya Institute, vývojář vakcíny, neposkytl požadované informace včas. Ruský fond přímých investic, který požádal o agenturu EMA, označil zprávu agentury Reuters za spekulaci.

Rusko se domnívá, že proces registrace vakcín by neměl být zpolitizován. Představitelé EU taková tvrzení popírají a tvrdí, že vše leží v rukou profesionálů.

Lhůty pro registraci zatím stále nejsou známy. Soudě podle nedávných prohlášení Ursuly von der Leyenové, EU nehodlá tento proces urychlit.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Evropa potvrdila neochotu zaregistrovat ruskou vakcínu Sputnik V

  • EU neschválí cizí vakcínu, která by mohla fungovat. COVID se musí udržovat jako nástroj moci a výdělků na strachu z něj.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*