Evropa může navždy přijít o ruský trh

Evropa může navždy přijít o ruský trh

Moskva zakázala dodávky masa, ryb, ovoce a zeleniny, mléka, sýrů a salámů ze zemí EU, USA, Austrálie, Kanady a Norska na dobu jednoho roku. Již 8. srpna vyšlo najevo, že půjde o miliardové ztráty.

Podle upřesněných dat Eurokomise se ruské „protisankce“ dotknou evropského vývozu potravin a zemědělské produkce v částce 12 miliard eur. Finsko, Polsko, pobaltské státy, Bulharsko, Řecko a Rumunsko již požádaly o odškodnění. Avšak eurokomisař pro obchod Karel de Gucht varoval, že jeho fondu má na odškodnění evropských agrárníků pouhých 400 milionů eur.

potraviny

Řecko, jehož farmáři závisí z téměř 50% na exportu do Ruska, zašlo v pokusu o záchranu před blížícím se krachem agrárního sektoru dál než všichni ostatní kolegové z EU. Řecký ministr zahraničí a vicepremiér Evangelos Venizelos oznámil, že Atény jednají s Moskvou o omezení dopadu sankcí.

Dnes si můžeme jakkoliv pohrávat s čísly: kdo v Evropě a kolik ztratí v důsledku ruského embarga, míní analytik ruského Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Vladimir Olenčenko. Mnohem horší je jiná věc, to, o čem v EU raději mlčí, tedy, budoucnost evropských vývozců, poznamenal Olenčenko:

-Přijdou vůbec o náš trh. Sankce nejsou pole, které může dlouho ležet neorané. Tento trh bude obsazen. Není principiální, kdo sem přijde, Bělorusové, Brazilci nebo Íránci. Zájemců je již dost.

V Evropě se dávno mluví o nutnosti diverzifikace energetických dodávek, ale jaksi zapomínají na nutnost „diverzifikace politiky a ekonomiky.“ Překvapuje způsob, kterým dokázala špička EU s pomocí Washingtonu vnutit celé unii nynější katastrofální kurs vůči Rusku, pokračuje Vladimir Olenčenko:

-Nynější vedení Evropské unie, Eurokomise v čele s Barrosem, to je absolutní euroatlantická lobby. Nepřemýšlí nijak moc o tom, co potřebuje Evropa víc. Hlavní je, aby ve všem kopírovala a dublovala USA.

Ruští obchodníci již zahájili jednání o nahrazení „evropského potravinového koše“ produkcí ze zemí, které nezavedly sankce. Ovoce a zeleninu hodlá Rusko kupovat nyní v Turecku, Argentině, Arménii, Egyptu, Maroku, Chile, Číně, Uzbekistánu a Ázerbájdžánu. Maso a masné výrobky přijdou z Brazílie, Uruguaje Paraguaje, Argentiny a Běloruska.


Co se týče ruských výrobců, ti pohlížejí na nynější sankce, stejně jako ruská agrární a průmyslová lobby, jako na nějaký všelék. Ruské výrobce to prostě vrátí k životu, řekl člen výboru Státní dumy pro agrární otázky Alexandr Bogomaz:

-Mám za to, že přijde-li Evropa kvůli sankcím o rok vývozu, přijde vůbec o ruský trh. Protože právě tento rok poskytne našim zemědělským výrobcům čas potřebný na rozvoj a získání jistoty v zítřku.

EU obvinila Moskvu z porušení pravidel WTO a její zástupce označil sankce Kremlu za „politicky motivované.“ Ruský premiér Dmitrij Medveděv na to odpověděl, že po všech protiruských sankcích zavedených od března je tato reakce na krok Ruska prostě „vrcholem cynismu.“

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*