„Evropa je rukojmím dekadentní sebevražedné ideologie,“ říká významný polský poslanec

„Evropa je rukojmím dekadentní sebevražedné ideologie,“ říká významný polský poslanec

Evropská unie čelí dosud největší krizi, řekl v rozhovoru pro konzervativní maďarský deník Magyar Nemzet polský poslanec Ryszard Terlecki, předseda parlamentní frakce vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS).

„Jsme hluboce znepokojeni tím, že Unie je vězněm dekadentní, sebevražedné ideologie, která chce svrhnout základy civilizace, na nichž je Evropa postavena,“ řekl Terlecki, když se účastnil ekonomického fóra v polském Karpaczu. Řekl to jen jako jeden ze znaků hluboké krize Evropské unie.

V první řadě je tu „totální katastrofa“ brexitu, protože odchod Velké Británie z unie byl nejostřejším varovným signálem krize skupiny. Další velkou hrozbou je rostoucí rivalita mezi dvěma největšími světovými hráči, Spojenými státy a Čínou. Evropská unie navíc projevuje znepokojivé tendence dvojího metru mezi starými a novými členskými státy.„Nechceme se dostat do bodu, kdy se Evropská unie obrací směrem, který už pro nás není přijatelný. Mohlo by se tak stát například tehdy, kdybychom měřili země staré a nové Evropy podle samostatných norem a kdybychom si vynutili řešení, která jsou pro nás nepřijatelná,“ řekl Terlecki.

Naštěstí však podle něj existují i pozitivní signály, včetně velkých projektů regionální spolupráce, jako je severojižní dopravní koridor Via Carpathia nebo vysokorychlostní železniční spojení spojující hlavní města střední Evropy. Visegrádské skupině se také stále více daří prosazovat svůj hlas.

„Dobrou zprávou pro tuto čtveřici je, že naše hlasy v Evropské unii jsou stále vážnější,“ řekl. „Jejich integrace v kombinaci s přeshraniční spoluprací slouží k posílení našeho regionu.“

I když uznává dominantní velikost Polska v regionu, dává si pozor, aby svou zemi nenazval vůdcem skupiny.

„Snažíme se vyhnout definici „vůdce“, abychom neodrazovali naše menší partnery, pokud jde o území nebo obyvatelstvo, jako je Litva, se kterou nyní úzce spolupracujeme,“ řekl. „Naši partneři jsou často citliví na problém dominance, to nechceme. Na druhé straně jsme však přirozeně největší zemí v regionu a zároveň možná zemí s nejintenzivnějším hospodářským rozvojem.“

Řekl také, že současným největším tématem Evropské unie je naléhavá potřeba reformy. Když Terlecki hovořil o nedávné sérii vítězství své strany, řekl, že i když zdaleka nejsou tak působivé jako výsledky maďarského Fideszu, který vyhrál poslední tři volby do zákonodárného sboru a má dvoutřetinovou většinu v maďarském parlamentu, úspěchy PiS přesto stojí za povšimnutí.

„Na evropské poměry jsme velmi úspěšní. Pro nás je nejdůležitější reforma soudnictví a vše, co nazýváme restrukturalizací médií,“ řekl a poukázal na to, že jednou ze zvláštností polské politické scény je, že velká většina médií je v cizích rukou.

„To se projevuje zejména během voleb, kdy se výsledek voleb snaží ovlivnit zcela zahraniční zájmy,“ řekl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*