Evropa jako oběť svých vlastních sankcí

Evropa jako oběť svých vlastních sankcí

Ekonomická krize v Rusku má daleko horší důsledky pro země Evropské unie a Švýcarsko, než se očekávalo. Podle propočtů Rakouského institutu pro hospodářský výzkum (WIFO), je v ohrožení více než dva milióny pracovních míst a asi 100 miliard eur.

Vědecká studie, provedená exkluzivně pro Alianci předních evropských deníků (LENA), předpokládá „nejhorší možný scénář“. „Exportní selhání, u kterého jsme loni na podzim očekávali nejhorší scénář, se stalo realitou,“ uvedl Oliver Fritzm jeden ze tří autorů studie. Protiruské sankce a následná reakce ze strany Ruska hrály rozhodující roli. „ V případě, že bude situace pokračovat beze změny, předvídáme nejpesimističtější scénář.“

dopad protiruskych sankci

Tento katastrofální efekt by mohl být zmírněn jen tehdy, pokud budou společnosti více vyvážet do jiných zemí. V této otázce již byly určité náznaky, alespoň pokud jde o zemědělské produkty.

Evropští ministři zahraničních věcí rozhodli v pondělí v Bruselu o pokračování protiruských sankcí. Hlavy států se dohodly již na summitu G-7 na zachování sankcí proti Rusku, dokud nebudou plně realizovány Minské dohody stanovené v únoru.

S největší pravděpodobností se potvrdí varování ruského prezidenta Vladimíra Putina, že obchodní restrikce budou mít vážné důsledky pro hospodářství EU. Jen v samotném Německu, podle výpočtů WIFO, budou mít sankce dopad na půl miliónů pracovních míst a škodu asi 27 miliard eur.

Probíhající krize může stát Německo více než jedno procento ekonomické výkonnosti v nadcházejících letech, pokud nedojde k žádné změně, podle výpočtů WIFO.

Žádná jiná hlavní evropská ekonomika nebude tak afektovaná. Itálie přijde o asi 200.000 pracovních míst a 0,9 procent ekonomické výkonnosti, Francie přijde o téměř 150.000 pracovních míst a asi o 0,5 procent ekonomické výkonnosti.

Evropská komise přišla s rozdílnými závěry

Předpoklady a závěry studie WIFO se liší od sankční zprávy vydané Evropskou komisí, která kolovala v diplomatických kruzích. Komise dospěla k závěru, že dopad obchodních restrikcí na evropské ekonomiky je „relativně malý a zvládnutelný“- především pro společnosti zabývající se prodejem některých svých výrobků v zahraničí, stejně jako v zemědělském sektoru.

Evropská komise byla na konci května velice optimistická, tvrdíc, že negativní účinky z dopadu omezení obchodu budou na sestupu. Rozdílné závěry pramení ze skutečnosti, že Komise provádí krátkodobý výhled a předpokládá, že negativní účinky jsou čím dál tím mírnější.

Scénář ekonomů WIFO však vychází z předpokladu, že špatná situace z prvního čtvrtletí bude pokračovat i v roce 2015. Ekonomové WIFO také berou v úvahu tzv. knock-on účinky z důvodů vyšší nezaměstnanosti a nižší poptávky.

Ekonom Fritz také poukazuje na to, že kvůli výkyvům cen ropy a poklesu rublu, je nemožné odlišit přímý účinek omezení obchodu. „Bereme ruské dovozní činnosti jako celek,“ uvedl Fritz. „Můžeme s jistotou říci, že sankce mají značný zpětný dopad na ekonomiky EU.“

Eckhard Cordes, předseda Východního výboru německého hospodářství je velice neoptimistický: „První čtvrtletí roku 2015 je dobrým ukazatelem pro posouzení situace. Od jara 2014 jsme se potápěli. Nyní jsme možná na samém dně, to dosud s jistotou nevíme.“

Přesto je situace ještě zvládnutelná, říká Cordes, který je rovněž předsedou velkoobchodu Metro, který míval úzké vztahy s Ruskem. „Ale pokud bude tento vývoj pokračovat dále, řekněme další rok, tak německo-ruské vztahy utrpí vážnou újmu.“

Předseda Východního výboru se obává, že zvláště konkurenti z Číny nebo jiných zemí, tuto situaci využijí a to je dle něj velice znepokojující.

Kreml v srpnu roku 2014 zakázal dovoz mnoha zemědělských produktů a potravin Z Evropské unie jako je sušené mléko, ovoce, zelenina, sýry a maso. To mělo dopad především pro země jako je Itálie, Španělsko a Nizozemsko.

Z vědecké strany je monitorování sankcí ostře kritizováno. „Evropská unie nemá žádné ukazatele nebo modely k měření účinnosti sankcí,“ uvedla Borja Guijarro Usobiaga z Londýnské školy ekonomie.

 

Welt/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Evropa jako oběť svých vlastních sankcí

  • Z USA nařídili sankce, abychom uvolnili místo pro ně. USA s Ruskem v tichosti obchodují a EU se nechává vmanipulovat do nesmyslů, které si v USA vymysleli. Přitom v Evropě je místo buď pro EU nebo pro USA. Pro obojí tu místo není a proto USA činí kroky, které Evropu ničí. Jedinou cestou je už jen rychlý rozpad EU a záchrana jednotlivých států tím, že přestanou diktát USA poslouchat. Pak zkrachují USA a Evropa přežije.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*