Europol: až 5000 občanů EU představuje teroristickou hrozbu.

Europol: až 5000 občanů EU představuje teroristickou hrozbu.

Až 5000 evropských občanů cestovalo do zahraničí bojovat za džihád, a nyní představují teroristickou hrozbu, pokud se vrátí domů, podle ředitele Europolu Roba Wainwrighta.

Hovoříc v úterý k britským zákonodárcům, Wainwright uvedl: „Mluvíme o 3.000 – 5.000 státních příslušníků EU.“

„Máme co do činění s velkým počtem převážně mladých mužů, kteří mají potenciál se vrátit a také mají potenciál a schopnost provést útoky, jaké jsme mohli vidět v Paříži v minulém týdnu,“uvedl Wainwright.

Ředitel Europolu Rob Wainwright  Foto: AP
Ředitel Europolu Rob Wainwright Foto: AP

Mezitím, šéf britské tajné služby MI5 minulý týden uvedl, že asi 600 Britů se vydalo do Sýrie, aby bojovali po boku Islámského státu.

Wainwright také varoval poslance o „bezpečnostních mezerách“, kde jsou extremisté schopni obejít bezpečnostní služby a policejní síly on-line pomocí vysoce šifrované zprávy takzvané „dark net“. To umožňuje být potencionálním teroristům „ fakticky mimo dosah zákonu.“


„Skutečností je, že bezpečnostní orgány dnes nemají potřebnou schopnost plně chránit společnost před těmito druhy hrozeb,“ dodal.

Wainwright zdůraznil, že pokud lidé chtějí v noci spát, je třeba, aby existovala větší spolupráce mezi bezpečnostními službami a technologickými společnostmi.

„Myslím, že musíme mít zavedenou správnou legislativu, která by umožnila orgánům sledovat podezřelé teroristické aktivity,“ uvedl.

Wainwright také zdůraznil, že sociální média jsou používána extremisty jako propagandistický nástroj, stejně jako způsob náboru potencionálních džihádistů a organizování jejich činnosti.

Koordinátor EU pro boj s terorismem, Gilles de Kerchove odhaduje, že v září odjelo asi 3000 evropských občanů do Sýrie a Iráku, aby zde vedli džihád, a zhruba 30 procent z nich se vrátí domů do EU.

 

zdroj : http://rt.com
Loading...

Podobné články