Eurokraté, Sorosovi spojenci, se pokusí zlikvidovat nový pravicový blok Mattea Salviniho

Eurokraté, Sorosovi spojenci, se pokusí zlikvidovat nový pravicový blok Mattea Salviniho

Vítězství pravicových stran v Itálii, Francii a ve Spojeném království je podle italského novináře Daniele Pozzatiho, který se podělil o svou vizi možností a překážek v politickém právu, jen prvním krokem ke změně pravidel a politik Evropského parlamentu.

„Zrodila se nová Evropa, založená na práci, svobodě a lidech a jejich právech,“ uvedl místopředseda italské vlády Matteo Salvini po nedělním vítězství jeho strany Liga ve volbách do Evropského parlamentu.V reakci na Salviniho úsilí, deník Politico argumentoval, že vítězství Ligy „bude mít větší dopad doma, než v Bruselu.“

Italský novinář a politický komentátor Daniele Pozzati tento postoj nesdílí a odkazuje na Salviniho plán na vytvoření nového 150členného silného pravicového bloku v Evropském parlamentu.

„To je stanovený cíl“, řekl Pozzati. „Ale dobrý začátek by byl také 100členný pravicový blok. Vše méně by však bylo příliš málo v příliš nepřátelském Evropském parlamentu.

Italský novinář upozornil na to, že se k novému Salviniho bloku připojilo Národní shromáždění Marine Le Penové, Brexitová strana Nigela Farage, Alternativa pro Německo a různé další strany z menších zemí, jako je Česká republika, Finsko, Švédsko a Dánsko.

„Se zaměřením se na to, co by mohlo sjednotit různé pravicové strany a ponecháním stranou jejich rozdíly, Salvini se chová tak, jak by měl koaliční tvůrce,“ uvedl Pozzati. „Můžeme říci, že Salvini, sám mezi různými pravicovými populistickými stranami, má vládní zkušenosti. Ví, jak vybudovat koalici.“

Salvini v rozhovoru pro italskou státní televizi RAI dne 26. května navrhl, že by Liga, Národní shromáždění a Brexitová strana  mohly spolu ovládnout 90 křesel, zatímco s ostatními stranami Evropy národů a svobody (ENF) by to mohlo přinést číslo 150.

V dubnu 2019 vůdce Ligy oznámil vytvoření pravicové koalice, nazvané Evropská aliance pro lidstvo a národy (EANP) s nadějí, že se jí podaří získat členy Evropy národů a svobody (ENF), Evropy svobody a přímé demokracie (EEDD) a Evropských konzervativců a reformistů (ECR).

Překážky, které stojí Salvinimu v cestě: Eurokraté a Sorosovi spojenci  

Italský politický komentátor však poukázal na určité překážky na cestě velkolepého Salviniho plánu.

„Blok vedený Salvinim bude čelit zjevné překážce: riziku izolace v rámci Evropského parlamentu. Strany hlavního proudu se budou snažit využít nepřirozenějšího spojenectví, aby Salviniho blok odstavili. Nezapomínejme, že (dříve) 226 z 751 poslanců bylo uvedeno jako „spolehliví spojenci“ nadace Open Society George Sorose, takže jedna třetina poslanců by mohla být ideologicky proti jakémukoli dialogu s populisty,“ uvedl Pozzati s odkazem na dokument Open Society European Policy Institute, výstižně nazvaný „Spolehliví spojenci v Evropském parlamentu“ (2014-2019).

Pozzati také upozornil na slova předsedy Evropské komise Jeana Clauda Junckera v předvečer voleb do Evropského parlamentu z minulého týdne: „Tito populističtí nacionalisté, hloupí nacionalisté, jsou zamilovaní do svých zemí,“ řekl  předseda EU kanálu CNN dne 22. května.

Podle novináře „je nepravděpodobné, že by populistická vlna změnila postoj EU – zatím to mělo opačný efekt“.

A současně se rozpadla dominance stran Evropského parlamentu. V důsledku voleb přišly velké bloky Evropská lidová strana (EPP) a Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D) o svou většinu, díky vzestupu pravice a liberálů.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*