EU zřídí novou azylovou agenturu

EU zřídí novou azylovou agenturu

Evropský parlament a Evropská rada se dohodly na zřízení Agentury Evropské unie pro azyl, která zmodernizuje a nahradí Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EASO).

Co bude dělat nová agentura?

Nová agentura má zefektivnit vyřizování žádostí o azyl v rámci sedmadvacetičlenného bloku. Zvýší počet zaměstnanců EASO, přičemž agentuře bude také poskytnuto více finančních prostředků na vyřízení žádostí.



Agentura bude řídit skupinu 500 odborníků, kteří by mohli být vysláni do členských států, které čelí velkému přílivu migrantů. Mezi tyto odborníky by mohli patřit mimo jiné osoby zabývající se interními záležitostmi a případy.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dohodu ocenila.

Vítám dohodu o zřízení Agentury EU pro azyl #EUAA

To pomůže zrychlit a sjednotit naše azylová řízení v EU.

Děkujeme @2021PortugalEU za vaši tvrdou práci.

Počítám s tím, že @EU2021SI bude pokračovat v jednáních o #MigrationPact

„To urychlí a sjednotí naše azylová řízení v EU,“ napsala von der Leyenová na twitteru.

Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji Evropský parlament a členské státy ještě formálně přijmout.

Krok ke zřízení nové agentury pro migraci přichází s tím, jak počet žádostí o azyl v EU klesá na nejnižší úroveň od roku 2013.

V roce 2020 bylo ve 27 členských státech EU a na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku podáno pouze 485 000 žádostí o azyl, uvedl EASO ve své úterní výroční zprávě. Je to 32% pokles počtu žádostí od roku 2019.

Počet žádostí byl loni v EU ovlivněn lockdowny souvisejícími s koronavirem. EASO zároveň uvedl, že v Evropě je stále velká poptávka po azylu.

„Víme, že celosvětově stále existuje rekordní počet osob, které potřebují mezinárodní ochranu, ale do Evropy se prostě nedokázaly dostat,“ řekla ke zprávě vedoucí úřadu EASO Nina Gregoriová.

Nejvíce přijímajícími zeměmi byly Německo, Francie a Španělsko. Nejvíce žádostí o azyl podali státní příslušníci Sýrie, Afghánistánu, Venezuely, Kolumbie, Iráku a Pákistánu.

Migranti často cestují do zemí EU přes Turecko a balkánské státy. Někteří žadatelé o azyl z Afriky podnikají nebezpečnou cestu lodí do Evropy po Středozemním moři.

Německo přijalo v roce 2015 na vrcholu přistěhovalecké krize více než milion uprchlíků.




Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “EU zřídí novou azylovou agenturu

  • · Edit

    Neboli by lepší když už ne nezáleží vstupu je vyhostit zvlášť když většina státu odkud vzešli už dávno není v ohrožení válkou? Takovéhle agentury placené z kundie jsou o hovne.

  • O udělení azylu může rozhodovat jen stát, ve kterém se azyl uděluje. Nemůže o tom rozhodovat agentura, kterou si zřídili pašeráci lidí. Evropská unie není stát. Není ani nad národními členskými státy jako nějaký superstát. Úředníci kšeftují s lidmi, dováží je do Evropy a nutí členské státy je přijímat.
    Kriminalita roste. Nikdy se nepřizpůsobí, naopak budou požadovat, abychom se přizpůsobili my jejich požadavkům.
    Mysleme na to ve volbách a nedovolme, aby nám vládli ti, kteří chtějí odevzdat více pravomocí bruselským byrokratům.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*