EU věří, že pozvání Ruska na zasedání G7 by bylo známkou slabosti

EU věří, že pozvání Ruska na zasedání G7 by bylo známkou slabosti

Evropská unie je proti pozvání Ruska do G7, a tak obnovuje formát G8, dokud se země nebude zabývat otázkami, které vedly k jejímu vyloučení zpět v roce 2014, řekl vysoce postavený zdroj instituce EU novinářům v Bruselu.   Podle zdroje se Evropská unie domnívá, že jelikož Rusko nevyřeší problémy, kvůli nimž bylo z formátu vyloučeno, by bylo pozvání na zasedání G7 kontraproduktivní a znamenalo by to také slabost.

„Důvody pro vyloučení Ruska v roce 2014 jsou stále platné i dnes, stejně jako byly platné před 5 lety. EU bude tedy proti myšlence opětovného pozvání Ruska na G7 … Bylo jasně uvedeno, že bezpodmínečné opakované pozvání Ruska na setkání G7 by bylo kontraproduktivní a znamenalo by to slabost, “uvedl zdroj.

Zdroj zdůraznil, že blok udržoval dialog s Ruskem prostřednictvím formátu G20, zatímco G7 by měla spojovat demokratické národy sdílející společné hodnoty.

„G7 by měla pokračovat jako společenství demokracií respektující právní stát a společné hodnoty,“ zdůraznil zdroj.

Americký prezident Donald Trump v úterý před summitem G7 ve francouzském Biarritzu novinářům řekl, že podpoří možný návrat Ruska do tohoto formátu. Trump uvedl, že souhlasil s návrhem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pozvat Rusko na summit G7 v roce 2020.

Formát G8 byl založen v roce 1998, ale po vyloučení Ruska v roce 2014 byl snížen na G7, kvůli obvinění z údajného vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny, v důsledku rozhodnutí Krymu znovu se připojit k Rusku a erupce vojenského konfliktu ve východní ukrajinské oblasti Donbas. Rusko všechna obvinění odmítlo a zdůraznilo, že se Krym znovu připojil na základě legitimního referenda.

G7 se nyní skládá ze Spojených států, Německa, Japonska, Spojeného království, Francie, Itálie a Kanady. Jeho výroční summit se bude konat ve dnech 24. – 26. Srpna v Biarritzu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*