EU v březnu formálně navrhne zavedení vakcinačních pasů

EU v březnu formálně navrhne zavedení vakcinačních pasů

Evropská komise předloží v březnu návrh na vytvoření celoevropského pasu pro digitální očkování, což je otázka, která rozdělila členské státy, uvedla šéfka Komise Ursula von der Leyenová.

„Legislativní návrh předložíme v březnu,“ sdělila von der Leyenová německým konzervativním zákonodárcům během videokonference.Vzhledem k tomu, že očkování již probíhá, vlády stále častěji vnímají vakcinační „pasy“ – nebo jiné formy certifikátů o statusu Covid-19 – jako východisko z cyklů odstávek a zákazů vycházení, které cesty po zemi téměř zastavily.

Osvědčení by lidem umožnilo předložit doklad o očkování, a tak při příjezdu do nové země vynechat karanténní protokoly.

Řecko v únoru vydalo digitální očkovací osvědčení pro ty, kteří dostali dvě dávky vakcíny.

Mezi další země, které v současné době vydávají osvědčení o očkovací látce nebo o ně žádají, patří Česká republika, Polsko, Itálie, Španělsko a Portugalsko.

Některé země, včetně Francie a Německa, však vyjádřily obavy, že ulehčení cestování lidem, kteří byli naočkováni, by diskriminovalo ostatní, kteří stále čekají.

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran opakovaně řekl, že je příliš brzy na diskusi o očkovacích pasech, protože první dávku dostaly méně než tři miliony Francouzů a protože stále není jasné, zda vakcína brání přenosu.

Tento názor sdílí i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Evropská komise již dříve prohlásila, že nebude spěchat s rozhodnutím o pasech, zatímco velká část obyvatel zůstane neočkována.

Von der Leyenová minulý týden uvedla, že sedmadvacetičlenný blok očekává očkování 70 procent dospělých do konce léta, po měsících problémů a třenic.

Šéfka komise řekla, že plné očkování jen necelých tří čtvrtin dospělých do konce léta je „cíl, se kterým jsme si jisti“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

2 Komentáře “EU v březnu formálně navrhne zavedení vakcinačních pasů

  • EU napřed vnutila členským zemím GDPR. Nyní už ochrana osobních údajů neplatí? Na jedné straně povolují migrantům, aby se poflakovali po Evropě bez dokladů, nutí nás, abychom se o ně starali. Na druhé straně nás omezují a manipulují. Pokud bude podmínkou pro pohyb po EU očkovací pas, bude to hrubé omezování svobody. Asi by byli nejraději, kdybychom seděli doma, sestěhovali rodiny do jednoho bytu a domy nechali k dispozici pro migranty.
    EU se zbláznila a my musíme rychle ven, nebo to odneseme také.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*