EU: Slabý alkoholický koktail ze sankcí

EU: Slabý alkoholický koktail ze sankcí

Evropská unie přidala ke „krymským sankcím“ proti Rusku jména dalších ruských úředníků a zrušila přípravy na řádný summit EU-Rusko, jež se měl konat v Soči 3. června.

Je to nepříjemné, ale smrtelné následky mít nemá. Ať tlačí Washington na Evropany jakkoli mocně, k ničemu zvlášť kardinálnímu z hlediska trestních opatření proti Moskvě na summitu 20-21. března nedošlo. Nebyly vyhlášeny žádné obchodní sankce. Nikdo v Evropě si nepřeje rozpoutání obchodní války s Ruskem kvůli krachu amerického projektu „amputace Ukrajiny“.

Evropané samozřejmě nemohli vůbec nereagovat na americké požadavky ohledně potrestání Moskvy. Avšak v Bruselu tak dovedně zamíchali „sankční koktail“, že v důsledku jim nic moc ostrého nevyšlo.

Objem obchodu EU s Ruskem se blíží 400 miliardám eur. Je to přibližně desetkrát víc než obchodní obrat mezi Ruskem a USA. Je jasné, že EU ztratí kvůli sankcím víc než Washington. Tím spíš že je závislá na Rusku v energetice, připomněl ředitel Ústavu strategického plánování a prognóz Alexandr Gusev:

-Budeme-li mluvit o strategickém přístupu, Evropská unie je do jisté míry rukojmí zahraniční politiky USA. Amerika nepochybně tlačí na EU, ale ta se snaží bránit. Na druhou stranu nemá jiné východisko, musí nějak reagovat na akce Ruské federace.

Na summitu vystoupily některé státy proti obchodní válce s Ruskem. Belgický premiér Elio Di Rupo prohlásil toto:

-Eskalace konfliktu kolem Ukrajiny bude mít katastrofální následky jak pro jeho účastníky, tak i pro nás, pro Evropu.


Přední evropští lídři „se mají vydat do Ruska, aby napomohli dialogu s Ukrajinou a zmírnění napětí v regionu“ a „nepospíchali příliš se sankcemi“, míní Di Rupo. Proti ekonomickým sankcím se vyslovil také bulharský premiér Plamen Orešarski. Rovněž řekl, že „rozšíření černého seznamu klíčových postav ruské strany může zabránit dialogu o urovnání krize.“

Zatím ale není jasné, s kým na Ukrajině se dá zahájit tento dialog, vždyť tam nemají ani legitimní výkonnou moc. Připomněl to již 18. března ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu ke krymské otázce:

-Také je jasné, že na Ukrajině dosud neexistuje legitimní výkonná moc, a tedy nemáme s kým mluvit. Četné státní orgány byly uzurpovány samozvanci, kteří ale nic v zemi nekontrolují a sami jsou často pod vlivem radikálů. Dokonce i dostat se k některým ministrům nynější vlády se dá pouze na povolení bojovníků Majdanu. Není to žádný žert, je to dnešní reálie.

Co se týče znovusjednocení Krymu s Ruskem po lidovém referendu 16. března, pak, jak řekl v rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym jeho ruský protějšek Sergej Lavrov, cesta zpátky již neexistuje.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*