EU se rozhodla řídit se směšnými principy, aby naučila Rusko demokracii

EU se rozhodla řídit se směšnými principy, aby naučila Rusko demokracii

Výbor pro zahraniční věci Evropského parlamentu připravil návrh zprávy o dlouhodobé strategii Evropské unie ve vztazích s Ruskem. Poslanci Evropského parlamentu již v minulosti opakovaně přijali tvrdá protiruská usnesení. Výbor pokračoval v této „staré dobré“ tradici.

Podle členů Evropského parlamentu přijme EU ve své práci na budování vztahů s Ruskem pět doporučení jako vodítko.

První se týká „zadržování ruské hrozby“. Návrh dokumentu zdůrazňuje, že Evropská unie by spolu s NATO měla působit proti „agresivní politice“ Ruska. V případě, že „agresivní akce“ budou pokračovat, může EU podniknout kroky k odpojení Ruska od SWIFT a přijmout opatření ke snížení závislosti na ruské ropě a plynu, alespoň dokud je prezident Putin u moci.Druhým principem je boj proti ruskému vlivu a ruským „hybridním hrozbám“ jak v EU, tak v sousedních zemích.

„Demokracie na prvním místě“ je třetí princip. Jinými slovy, vyhlídky na vztahy s Ruskem by měly záviset na ochotě ruských orgánů dodržovat lidská práva a zajistit svobodné volby. Kromě toho se navrhuje konzultovat Spojené státy, aby koordinovaly činnost v zájmu „ochrany demokracie“. Jde například o společné sankce, vyšetřování, podporu obránců lidských práv atd.

Další princip zní jako „angažovanost za podporu demokracie“. Zejména se navrhuje vytvořit „Svobodnou ruskou televizi“ s nepřetržitým vysílacím časem, která by čelila „propagandě Putinova režimu“. EU, jak se v dokumentu uvádí, musí být také připravena neuznat výsledky voleb do ruské Státní dumy v roce 2021, pokud nebudou spravedlivé.

Jako pobídku pro rozvoj demokracie v Rusku dokument navrhuje vízovou liberalizaci, modernizační program a strategické partnerství.

A konečně pátá zásada se týká spolupráce se zeměmi Východního partnerství, aby sloužily jako dobrý příklad, který by tlačil lid Ruska k podpoře demokracie.“

Výše zmíněný program byl samozřejmě navrhován mnoho let. Zároveň je zcela nejasné, jaký časový rámec mají poslanci EP na mysli, aby program alespoň částečně považovali za úspěšný.

Například program Východního partnerství funguje od roku 2009. Zahrnuje Ázerbájdžán, Arménii, Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu. To už je 12 let. Jsou tu dvě otázky. Zaprvé, která z těchto zemí by mohla sloužit lidem v Rusku jako příklad, pokud jde o podporu demokracie? Zadruhé, co by měla EU udělat, aby program vykazoval známky života a jak dlouho to bude trvat?

O projektu Svobodné ruské televize není třeba ani nic říkat – je jasné, co od něj očekávat, pokud se stane skutečností.

Pokud jde o liberalizaci víz, jsou poslanci Evropského parlamentu skutečně přesvědčeni, že by to mohlo být pro ruské občany vážným podnětem?

Je otevřeným tajemstvím, že usnesení Evropského parlamentu mají poradní charakter. Rusko by však nemělo nad takovými projekty mávnout rukou. Vypadají opravdu divně. Zdá se, že poslanci Evropského parlamentu nepůsobí jako lidé, kteří se snaží analyzovat, co tlačí Rusko k určitým rozhodnutím.

Stojí za povšimnutí, že protiruské rezoluce získávají drtivou většinu. V Evropském parlamentu však nejsou téměř žádné síly, které by měly zájem na normalizaci vztahů s Ruskem.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “EU se rozhodla řídit se směšnými principy, aby naučila Rusko demokracii

  • Znaky totality: Vrchnost určí správné názory a jakékoliv jiné tvrdě postihuje. Po uchvácení moci vytváří nástroje na její trvalé udržení. Každý, kdo má jiný názor, je zesměšňován, je mu zamezováno k přístupu do vedoucích funkcí, ….
    Je EU demokratická nebo totalitní? Obávám se, že je to nástroj totalitní moci a k ničemu jinému neslouží.

  • · Edit

    Vytloukat klín klidném to není nic moc, ted je proste moderní nadávat ve všem na Rusko, atp… nicméně by měl být taky důvod aby se nezničili vztahy.Ostatně takhle byly i války, poškozením dobrými vztahy, stejně jako není chytré je jakkoli provokovat, nejsem pro ani jednu stranu ale unie uz je mimo jakou dobu jen to podtrhuje její stav, bude brzy třeba měnit a jaký jiný „režim“ ji o asi brzy vystřídá…

  • Když jsem byl malý chlapec, běželi jsme mávat k silnici, když jsme slyšeli kolonu tanků a obrněnců. Byly mi 4 roky a neměl jsem z toho rozum. Nyní zase jezdí kolony cizí armády jak se jim zachce a chodí jim mávat i dospělí.
    Rusové mají armádu na svém území a označujeme je za agresory, USA mají armádu po celém Světě a označujeme je za mírumilovné obránce demokracie.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*