EU pomohla od roku 2015 zachránit téměř 730 000 migrantů ve Středomoří

EU pomohla od roku 2015 zachránit téměř 730 000 migrantů ve Středomoří

Evropská unie pomáhala při záchraně téměř 730 000 lidí ve Středozemním moři od roku 2015, podle údajů Evropské komise, které citovalo několik německých novin.  

„Zachraňování lidských životů zůstává pro EU a členské státy nutností,“ napsal komisař EU pro uprchlíky Dimitris Avramopoulos v dopise zaslaném Evropskému parlamentu.Avramopoulos také poděkoval nevládním organizacím, které pomáhaly při záchranách, a zdůraznil, že jejich práce by neměla být kriminalizována.

Konec operace Sophia na moři

Ačkoli je číslo 730 000 zachráněných životů velké, toto oznámení přišlo v době, kdy operace EU Sophia proti pašování ukončuje svou námořní divizi. To je dáno tím, že členské státy nesouhlasí s tím, jak rozdělit zachráněné migranty mezi sebou, podle zpravodajské agentury DPA. Operace nyní bude probíhat pouze ze vzduchu a bude školit libyjskou pobřežní stráž, což znamená, že operace už nemůže zachraňovat migranty snažící se překročit Středozemní moře.

„Rozhodnutí členských států EU prakticky ukončit operaci Sophia je pro lidstvo Evropy depresivní krok zpět,“ uvedl ředitel organizace OSN pro uprchlíky (UNHCR) Dominik Bartsch.

Bartsch dodal, že nedostatek lidí pro operaci Sophia by vedl k více utonutím ve Středozemním moři. Bartsch dále uvedl, že omezení pro soukromé záchranáře musí být zrušeno. „Zachraňování lidí před utrpením na moři je humanitární a právní povinností, která je zakotvena v mezinárodních úmluvách,“ řekl Bartsch.

Operace Sophia zachránila od roku 2015 asi 45 000 lidí.

Bartsch také uvedl, že Libye není bezpečnou zemí pro návrat uprchlíků. Uprchlíci, kteří jsou vyzvednuti libyjskou stráží těsně u pobřeží africké země, jsou vzati zpět a obvykle drženi v táborech, které mají hroznou pověst. „Stejně jako dříve, tisíce lidí sedí u bran Evropy v libyjských zajateckých táborech v nelidských podmínkách, jsou znásilňováni, prodáváni nebo zotročováni,“ uzavřel Bartsch.

 

(Loď s nelegálními imigranty foto: lPopulista)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*