EU: „Nelegální migranti v Maroku mají uprchlická práva Evropské unie“

EU: „Nelegální migranti v Maroku mají uprchlická práva Evropské unie“

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že migranti, kteří překračují hraniční ploty, které jsou stále mimo území Evropské unie, mají „práva jako uprchlíci“ – což znamená, že španělské úřady již nebudou moci vrátit do Maroka nelegální přistěhovalce, kteří útočí na enklávy Ceuta a Melilla.

Tento precedens byl stanoven po rozhodnutí o dvou případech nelegálních afrických migrantů, kteří byli vráceni španělskou hraniční stráží do Maroka poté, co překročili hraniční plot v Melille – přestože byli migranti v době jejich zatčení technicky stále na marockém území, píše deník Die Welt.

V případu „N.D a N.T. proti Španělsku“ rozhodli soudci ve Štrasburku ve prospěch dvou přistěhovalců z Mali a Pobřeží slonoviny, kteří byli při dvou příležitostech přímo zatčeni španělskou pohraniční policií a předáni marockým úřadům na hranici Melilly v roce 2014.

Soudci odsoudili Španělsko, že neposkytlo neoprávněným přistěhovalcům přístup k advokátům či tlumočníkům, nebo že jim neumožnilo podat ve Španělsku stížnost. Soud rozhodl, že tyto akce „bezpochyby“ představovaly „zakázanou nelegální deportaci“ a oběma migrantům byla udělena částka 5 000 eur.

Španělská vláda argumentovala tím, že muži se mimo jiné nedostali na žádné španělské území, protože ploty byly ještě mimo enkláv.

Štrasburk však rozhodl, že španělská policie měla de facto kontrolu v pohraničí oblasti, tak se zde uplatňují normy Evropské úmluvy o lidských právech (ECHR).

V rozhodnutí Soudního dvora stálo, že španělské praktiky „zatlačit zpět“ na španělsko-marocké hranici porušují článek 4 protokolu 4 (zákaz kolektivního vyhošťování) a článek 13 (právo na účinný prostředek řešení).

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Loading...

Podobné články

Komentář “EU: „Nelegální migranti v Maroku mají uprchlická práva Evropské unie“

  • Katastrofa, evropští lídři mluví o otevřených hranicích, ale sem tyhle lidi nechceme. Budou pouze způsobovat problémy. EU elitám ne ti žijí v bohatých čtvrtích za zdí a mají ochranku, ale my ne. A tyhle lidi nechceme!

    http://www.epshark.cz/clanek/140

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*