EU nebude akceptovat nezávislost Katalánska

EU nebude akceptovat nezávislost Katalánska

Mezitím co se blíží datum konečného závazného referenda o nezávislosti od Španělska, Manfred Weber, člen Evropského parlamentu z Německa a člen strany CDU Angely Merkelové prohlásil, že Evropa „nebude akceptovat“ katalánskou nezávislost.    

„Evropa nemůže přijmout opatření na okraji ústavy,“ uvedl Weber v rozhovoru pro deník El Pais.

Tento rok by mohl být zlom v otázce katalánské nezávislosti. A „závazné“ referendum týkající se této otázky bylo naplánováno na rok 2017 a napětí které jej obklopuje je stále silnější.

Bývalý katalánský prezident Artur Mas i dva členové jeho vlády budou čelit procesu v Barceloně, že neuposlechli španělský Ústavní soud tím, že uspořádali v roce 2014 nezávazné referendum.

V roce 2014, Ústavní soud Španělska rozhodl, že toto nezávislé hlasování nebylo ústavní. Bylo to již podruhé, kdy Ústavní soud zasáhl do procesu uplatňování nezávislosti, protože soud také rozhodl, že dohoda z roku 2006 mezi Madridem a Barcelonou známá jako Status autonomie byla částečně protiústavní.

„Evropa je stát zákonů,“ řekl Weber v rozhovoru. „To je to, o čem hovoříme, když hovoříme o evropských hodnotách: o respektování zákonů, pro soudce.“

Čtyři občanské organizace uspořádaly protesty proti soudu s názvem „My všichni jsme souzeni.“

Občané Katalánska budou mít letos konečně příležitost rozhodnout o své budoucnosti,“ řekl před měsícem Carles Puigdemont, vůdce hnutí pro katalánskou nezávislost, které zvítězilo ve volbách, s 48% hlasy v roce 2015, před Evropským parlamentem.

Aktivisté pro nezávislost věří, že španělská centrální vláda hodlá sabotovat a kriminalizovat toto referendum a jeho vůdce. Aktivisté mají v úmyslu protlačit boj za nezávislost i přes odpor většiny španělských politických stran a navzdory zákazu Ústavním soudem.

Obecně platí, že katalánští představitelé trvají na tom, že má Španělsko „nekvalitní“ demokracii, protože neumožňuje, aby Katalánci získali legálně nezávislost.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Manfred Weber Foto: DPA)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “EU nebude akceptovat nezávislost Katalánska

  • Uz na vas vy idioti kazdy kasle a nikoho nezajima, co budete a co ne. Lidi uz vas maji plne zuby, vy hovada!!!!

  • Aha, ale pokud vím, tak nejzákladnější myšlenka UN je právo národa na sebeurčení. Pokud se národ rozhodne, tak mu může být fakt někde kdo s tím nesouhlasí, nebo jaký zákon to porušuje, právo na sebeurčení by ve skutečné demokracii mělo stát nade vším. Aha EU je vlastně totalitní režim s nevolenou komisí, tak to pak jo . . .

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*