Erdogan vydírá EU: „Počet lidí, kteří přijdou na hranice, bude brzy v miliónech“

Erdogan vydírá EU: „Počet lidí, kteří přijdou na hranice, bude brzy v miliónech“

Tisíce migrantů hledaly způsoby, jak překročit řeckou pozemní hranici poté, co Turecko splnilo dlouhodobou hrozbou otevřít své hranice těm, kteří se chtějí nelegálně přesunout do Evropy.

Mnoho z těch, kteří doufali, že vstoupí do Řecka, zkusili štěstí tím, že se brodili nebo veslovali přes řeku Evros, která vede podél většiny turecké hranice.

Řecké orgány uvedly, že hlavní tlak na hranici se přesunul z oficiálního přechodu na body dále na jih podél řeky. Úřady uvedly, že přes noc zmařily pokus asi 1 000 lidí o cestu přes oblast mokřadů Evros na jižním konci hranice.Nejvyšší představitelé EU doprovázeli v úterý řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise při prohlídce oblasti kolem pozemních hranic, aby zhodnotili situaci, kterou Řecko označilo za asymetrickou hrozbu pro svou národní bezpečnost.

Turecko oznámilo, že uvolňuje omezení těm, kteří chtějí přejít do Evropy, což vedlo k tomu, že se tisíce lidí shromáždily podél jeho západní hranice.

Pohyb lidí se zdál být dobře organizovaný. Autobusy, minibusy a auta v Istanbulu poskytovaly dopravu na hranici, zhruba tři až čtyři hodiny jízdy. Naprostá většina se zdála být z Afghánistánu, spolu s lidmi z celé řady zemí, včetně Íránu, Iráku, Bangladéše a Sýrie.

Turecké prohlášení je v rozporu s jeho předchozí politikou zadržování uprchlíků a dalších migrantů na základě dohody s Evropskou unií, v níž by EU poskytla miliardy na financování péče o uprchlíky v Turecku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země je hostitelem více než 3,5 milionu syrských uprchlíků, dlouhodobě tlačí na EU, že se země neuspokojila se svou stranou dohody, a požaduje od Evropy větší podporu. Říká, že jeho země čelí bezprostřednímu a dramatickému novému přílivu uprchlíků z války v Sýrii, kde rostoucí střety tureckých a syrských vojsk vyvolaly znepokojení. Hranice Turecka se Sýrií však zůstávají zavřené a nic nenasvědčuje tomu, že by se mohly otevřít.

Řecké orgány uvedly, že během 24 hodin od pondělí do úterý ráno zabránily vstupu do Řecka celkem 5 183 osob a zatkly 45 lidí, většinou z Afghánistánu, Pákistánu, Maroka a Bangladéše.

Řecko dalo najevo, že jeho hranice jsou uzavřeny. Do oblasti vyslalo vojenské a policejní posily, které použily slzný plyn a vodní dělo k odrazení masových pokusů migrantů o přechod do země. Úřady také zřídily kordony policejních a armádních kontrol na hranicích a poblíž hranic a zatkly ty, kterým se podařilo proniknout.

V úterý ráno byli dva muži – jeden z Mali a jeden z Afghánistánu – zatčeni řeckými úřady krátce po překročení hranice a naloženi do dodávky s asi 20 dalšími lidmi ze Somálska, Afghánistánu, Bangladéše a Iráku.

Migranti se také pokoušejí dostat do Řecka krátkým, ale často nebezpečným mořským přechodem na ostrovy z nedalekého tureckého pobřeží.

V pondělí v noci řecké úřady uvedly, že od začátku soboty zmařily více než 24 000 pokusů o nezákonné přechody na pozemních hranicích s Tureckem a zatkly 183 osob – z nichž jen velmi malý počet byli Syřané.

Evropské země Řecko z velké části podpořily. V pondělí Erdogan řekl, že západní vůdci mu volají a naléhají na něj, aby zvrátil své rozhodnutí otevřít hranice. „Je hotovo, brány jsou  už otevřené. Nyní ponesete svůj podíl na tomto břemenu, “ řekl.

Brzy bude „počet lidí, kteří přijdou na hranici, vyjádřen v miliónech,“ uvedl.

Nejvyšší představitelé EU, včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, se připojili k řeckému předsedovi vlády Mitsotakisovi, který v úterý navštívil pohraniční oblast.

Během návštěvy byl Mitsotakis informován, že turecké úřady směrují migranty do konkrétních oblastí hranice „za účelem zvýšení tlaku na řecké hranice“, uvedl vládní úředník.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Erdogan vydírá EU: „Počet lidí, kteří přijdou na hranice, bude brzy v miliónech“

  • Zde se už musí jednat bez ohledu na lidská práva. Je nutné přistoupit k nejtvrdšímu možnému řešení a tím je střelba. Jedině tak muslimové a četní bývalí bojovníci Islámského státu, kteří do Evropy přichází pochopí, že i slabá Evropa se umí bránit. Vlastně musí se bránit! Protože až budou v Evropě a zcela vyčerpají sociální systémy jednotlivých států, na kterých budou celá léta existenčně závislí, pak se chopí zbraní a bez milosti bestiálně povraždí milióny bezbranných Evropanů!!!

  • To je válka. Není podstatné, že jdou beze zbraní. Vyzbrojí se v Evropě, až jich bude hodně. Pokus o získání cizího území se nesmí dopustit. Je třeba radikální zákrok, aby si to ostatní rozmysleli.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*