Erdogan: Turecko pošle zpět do Sýrie 3 milióny uprchlíků, jakmile zajistní pohraniční zónu

Erdogan: Turecko pošle zpět do Sýrie 3 milióny uprchlíků, jakmile zajistní pohraniční zónu

Ankara plánuje vytlačit kurdské milice v Sýrii až z Manbiju na irácké hranice a poté do Sýrie přesídlit tři milióny uprchlíků, kteří v současné době žijí na jeho území, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.Turecké síly v úterý ráno „osvobodily kolem 1000 čtverečních kilometrů od okupace separatistické teroristické skupiny,“ řekl Erdogan.

Erdogan hovořil o kurdských milicích, které Ankara považuje za prodlouženou ruku PKK, militantní a politické organizace se sídlem v Turecku. Erdogan uvedl, že jeho země plánuje vyčistit oblast od Manbiju po východ až k irácké hranici. Oblast bude poté použita k přesídlení asi tří miliónů syrských uprchlíků, které v současné době Turecko hostí.

„S boží vůlí, za krátkou dobu zajistíme hranici až k Iráku. Během první fáze se vrátí do Sýrie jeden milión uprchlíků a během druhé fáze přijdou další dva milióny,“ uvedl.

Turecko si opakovaně stěžuje, že nese nepřiměřené břemeno uprchlíků, kteří uprchli ze Sýrie v průběhu osmiletého ozbrojeného konfliktu. Erdogan v pondělí zopakovat tuto stížnost v rozhovoru pro Wall Street Journal a uvedl, že jeho národ musí nyní uprchlík vrátit zpět do Sýrie, nebo je pustí do Evropy, podobně jako to bylo v roce 2015.

Erdogan uvedl, že je západními vládami „vykreslován jako hrozba“, ale ve skutečnosti se jedná o pouhá prohlášení a skutečnosti. Erdogan navrhl, aby jiné národy v Sýrii podporovaly jeho kampaň v Sýrii a ne za ni Turecko kritizovaly.

 

(Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan AFP Photo / Adem Altan)

 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Mělo by Maďarsko vystoupit z EU?

Mělo by Maďarsko vystoupit z EU?

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro evropské hodnoty ​​a transparentnost, Reklama loading... Loading...…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*