Erdogan: Turecko může uspořádat referendum o vstupu do EU ve stylu Brexitu v Británii

Erdogan: Turecko může uspořádat referendum o vstupu do EU ve stylu Brexitu v Británii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že má v plánu uspořádat referendu ve stylu „ Brexitu“, zda by Ankara měla pokračovat v procesu k členství v Evropské unii, uprostřed napjatých vztahů se svými západními partnery.

Nové referendum o vstupu do EU by mohlo být uspořádáno v Turecku po ústavním referendu dne 16. dubna, které má dát Erdoganovi nové pravomoci, oznámil turecký prezident.

Ve svém projevu na turecko-britském fóru v Turecku, Erdogan uvedl, že by Ankara mohla přezkoumat své vztahy s blokem, stejně jako to udělala Velká Británie.

„Vy (Británie) jste se rozhodli pro Brexit…My budeme mít referendum, dne 16. dubna a poté, můžeme uspořádat podobné referendum, jako byl Brexit o jednáních EU. Bez ohledu na to, jak se náš národ rozhodne, tak to dodržíme,“ prohlásil Erdogan, kterého citovala turecká tisková agentura Anadolu.

Erdogan také kritizoval sobotní shromáždění ve Švýcarsku, kde se před švýcarským parlamentem shromáždily stovky pro-kurdských příznivců, nesoucí transparenty proti Erdoganovi. Turecký prezident varoval, že evropské „špatné chování“ testuje jeho trpělivost

„Je třeba vědět, že existuje limit turecké trpělivosti s přístupem, jaký nám evropské země ukazují,“ uvedl Erdogan.

Připomínky Erdogana přišly jen den poté, co turecký prezident přísahal, že přezkoumá politické a administrativní vazby země s blokem, včetně dohody s cílem omezit nelegální migraci, jak reportovala agentura Reuters.

Erdogan také předtím naznačil, že Ankara může přehodnotit své vztahy s EU, pokud ústavní referendum ze dne 16. dubna, které mu má dát více pravomocí, projde. Erdogan řekl, že by měl větší vliv pro vyjednávání s Bruselem o přistoupení Turecku do EU a varoval, že „že to už bude jiné Turecko“.

Snaha Turecka vstoupit do EU byla pozastavena po celé desetiletí, ale pokračující migrační krize v Evropě přiměla blok uzavřít s Tureckem dohodu, která zahrnovala sliby o bezvízovém styku pro turecké občany, a urychlení vstupu Turecka do EU. Nicméně, zatímco Turecko naléhalo, že svou stranu dohody, zastavení přílivu uprchlíků ze Sýrie dodrželo, poukázalo na to, že EU nedostála svých slibů, což vede k neustálé nespokojenosti a rétorice vyhrožování ze strany Ankary.

EU požaduje, že Ankara musí před bezvízovým stykem nebo jakékoliv další integraci nejprve splnit stanovený seznam podmínek. Blok je kritický ohledně situace v oblasti lidských práv v Turecku, které se zhoršují v důsledku neúspěšného puče červenci roku 2016. Po pokusu o státní převrat byly zatčeny a vyhozeny ze zaměstnání desítky tisíc lidí, od vojáků po učitele.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan AFP Photo / Adem Altan)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Erdogan: Turecko může uspořádat referendum o vstupu do EU ve stylu Brexitu v Británii

  • Otázka do referenda: „Loď se potápí, záchrana je nemožná. Chcete na ní nastoupit?“
    Jak asi bude znít odpověď? V případě, že by EU přijala Turecko, jen by potopení urychlila. Jiný efekt by to nemělo.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*