Erdogan: Turecko má důkazy, že USA podporují Islámský stát a jiné teroristické organizace

Erdogan: Turecko má důkazy, že USA podporují Islámský stát a jiné teroristické organizace

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že „je již velmi jasné,“ že Amerikou vedená koalice podporuje teroristické skupiny v Sýrii, včetně Islámského státu.

„Oni podporují teroristické skupiny včetně Daesh (arabský výraz pro Islámský stát),“ uvedl Erdogan.

V reakci na to, že USA obvinili Turecko z podpory Islámského státu, Erdogan  na tiskové konferenci obvinil koalici vedenou USA, že sama napomáhá teroristům.

Kromě Islámského státu, turecký vůdce také zmínil Lidové ochranné jednotky v severní Sýrii (YPG) a Sjednocenou demokratickou stranu (PYD), mezi skupinami podporovanými v rámci koalice.

„Máme potvrzené důkazy, fotografie i videa,“ dodal Erdogan.

Erdogan také vyzval Saúdskou Arábii a Katar, aby se připojili k Rusku, Turecku a Íránu v mírových rozhovorech o Sýrii. Turecký vůdce v úterý uvedl, že představitelé těchto států Perského zálivu by měli být zahrnuti do jednání ministrů zahraničí v Kazachstánu konající se příští měsíc, aby ukázali dobrou vůli a poskytli podporu Sýrii,“ informovala AP.

Nicméně, turecký prezident zdůraznil, že Ankara sama o sobě nechce, aby se setkání účastnily kurdské skupiny, které Turecko považuje za „teroristické organizace“.

V komentáři na obvinění ze strany Ankary, mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner uvedl, že Erdoganova prohlášení jsou „směšná“.

Mluvčí uvedl, že neexistuje „žádný právní základ“ v tvrzení Erdogana a dodal, že Washington je „ stoprocentně pro porážku a zničení Islámského státu v Sýrii i Iráku.“

Ministerstvo zahraničí také pochválilo snahu Ankary v severní Sýrii s tím, že je „velmi efektivní a velmi úspěšná.“ USA jsou v „neustálém konfliktu“ s Tureckem, dodal Toner.

„Důkazů (zmiňované Erdoganem) je poměrně dostatek, USA to dělaly po řadu let, včetně řízení tajných operací CIA před Jordán, pak přes Turecko a do Sýrie,“ sdělil kanálu RT Michael Maloof, bezpečnostní analytik a bývalý představitel Pentagonu.

Maloof dodal, že Erdoganovy připomínky jsou „pokrytecké“, protože on také pokračuje v dodávkách zbraní do Sýrie s jeho konečným cílem jít proti Kurdům a až poté proti Islámskému státu.“

Moskva také obvinila Washington z podpory terorismu v Sýrii.

V komentáři na nejnovější zákon National Defense Authorization Act podepsaný Barackem Obamou, ruské ministerstvo zahraničí poukázalo na to, že nový návrh zákona „otevřeně stanovuje možnost“ dodávat více zbraní do Sýrie.

Tyto zbraně si „brzy najdou cestu k džihádistům,“ uvedla mluvčí ministerstva Maria Zacharova a dodala, že Amerika „odmítla“ plně spolupracovat v boji proti terorismu.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Erdogan: Turecko má důkazy, že USA podporují Islámský stát a jiné teroristické organizace

  • Tenhle silenec doted obchodoval s IS, cvicl jeho bojovniky a podporoval teroristy. Jeho cil byl vytvoreni chalifatu pod jeho vedenim. Az ted, kdy se mu vsechno hrouti, vyleza s obvinenimi ven, ktera jsou ale pravdiva, USA stvorily IS, Al-Kaidu, vycvicily a financuji je. Ridi jejich operace v Syrii a Iraku. Bojuji i jejich letadla proti syrske armade a zabijeji jeji vojaky pod vlajkou koalice. 30 dustojniku zapadnich zemi ridici operace ISILu v Aleppu, bylo zabito raketou Kalibr, ktera pomstila smrt 80 syrskych vojaku. Zadna zminka v mediich, vidte? No protoze jsou americkou zumpou!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*