Erdogan: Turecké síly jsou v Sýrii, aby ukončily vládu Bašára Asada

Erdogan: Turecké síly jsou v Sýrii, aby ukončily vládu Bašára Asada

Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že turecká armáda vstoupila do Sýrie, aby ukončila vládu prezidenta Bašára Asada, kterého Erdogan obvinil z terorismu a smrti tisíců lidí.  

„Vstoupili jsme (do Sýrie), abychom ukončili vládu tyrana Asada, který terorizuje státním terorem. (Nevstoupili jsme do Sýrie) z jakéhokoliv jiného důvodu,“ uvedl turecký prezident na prvním sympoziu Jerusalem Platform Symposium v Istanbulu, jehož citoval deník Hurriyet daily. (neříkal nejprve, že cílem je boj proti ISIS? pozn. překl.)

Erdogan uvedl, že Turecko nemá žádné územní nároky v Sýrii, ale místo toho chce předat moc syrskému obyvatelstvu, a dodal, že Ankara se snaží obnovit „spravedlnost“.

„Proč jsme (do Sýrie) vstoupili? Nemáme zájem o syrskou půdu. Důvod je předat zemi jejím skutečným vlastníkům. To znamená, že jsme tu pro zřízení spravedlnosti,“ uvedl Erdogan.

Turecký prezident pokračoval slovy, že „podle jeho odhadu“ zemřelo v konfliktu v Sýrii téměř milión lidí, ačkoli žádná monitorovací skupina neposkytla jakkoli podobné údaje. Poslední odhad OSN byl 400.000 zabitých lidí v průběhu pěti let občanské války.

Erdogan uvedl, že Turecko nemůže „vydržet“ nekonečné zabíjení civilistů a „muselo vstoupit do Sýrie spolu se Svobodnou syrskou armádou (FSA).“

Turecký vůdce také obvinil OSN z toho, že nemůže ovlivnit situaci v Sýrii a uvedl, že organizace je neúčinná ve svém současném stavu.

„Svět je větší než pět,“ řekl Erdogan s odkazem na počet stálých členů v Radě bezpečnosti OSN, jak informoval deník Hurriyet.

Turečtí vojáci podnikli invazi do Sýrie dne 24. srpna na základě operace Euphrates Shield. Turecko nasadilo pozemní jednotky a vzdušnou sílu v severních částech své sousední země s údajným cílem převzít oblasti držené v rukou Islámského státu.

Avšak mnozí pozorovatelé uvedli, že Ankara má za cíl potlačit kurdské síly v Sýrii a zabránit jim spojit tři de facto autonomní kurdské oblasti do jedné enklávy na jihu od tureckých hranic.

Turecké vzdušné síly v říjnu zabily mezi 160 až 200 bojovníků kurské milice YPG za pomocí 26 náletů provedených za jednu noc. Turecké vojenské tažení v Sýrii také vedlo ke zvýšenému napětí vztahů Asadovy vlády.

Ankara byla nucena zastavit leteckou podporu pro svou pozemní invazi do Sýrie dne 22. října poté, co Damašek slíbil, že bude sestřelovat letadla tureckého letectva na syrské obloze a obvinil Turecko z porušování jejich státní svrchovanosti.

Turecko zase obvinilo syrskou armádu z útoku na bojovníky FSA v severní provincii Aleppo.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto:InfoWars)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*