Erdogan potvrdil, že ruské raketové systémy S-400 jsou již na cestě do Turecka

Erdogan potvrdil, že ruské raketové systémy S-400 jsou již na cestě do Turecka

Kontroverzní prodej ruského systému protivzdušné obrany S-400 členu NATO Turecku dosáhl dodací fáze, přičemž první várka je na cestě do své destinace, potvrdil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.Erdogan však reportérům před odjezdem do Bosny nesdělil, kdy ruský systém obrany dosáhne svého cíle. Erdogan uvedl:

Přípravy na cestu, nakládání (S-400) pokračují… S-400 dorazí letecky. Může to být prospěšné pro naši zemi, náš region a zejména pro svět.

Místní zpravodajský portál Ahval uvedl, že první dodávka S-400 byla zaslána dvěma nákladními letadly z ruské vojenské základny a má do Turecka dorazit i ruský technický tým, aby dohlížel na instalaci.

Washington již dříve sdělil svému spojenci NATO, že nákup ruské raketové technologie S-400 spolu s americkými stíhačkami F-35 je neslučitelné a ohrožuje západní obranu.

S-400 je nejnovější obranný systém země vzduch vyvinutý Ruskem, jako konkurent americkému systému Patriot, a je považován členskými státy NATO za hrozbu pro jejich kombinované letecké operace.

Rakety S-400 nejsou interoperabilní s technologiemi, které používají země NATO, jak vyžaduje aliance.

Spojené státy v dubnu pozastavily dodávku vybavení pro stíhačky F-35 Turecku, dokud Ankara neupustí od dohody s Ruskem, což se teď jeví jako velmi nepravděpodobné.

„My jsme jasně uvedli, že akvizice [ruského] S-400 není slučitelná s F-35, “uvedl mluvčí ministerstva obrany Mike Andrews. „„Velice litujeme současné situace. . . ale (ministerstvo obrany) podniká uvážlivé kroky na ochranu sdílených investic do naší kritické technologie. “
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*