Erdogan obvinil EU z nedodržení svého slova

Erdogan obvinil EU z nedodržení svého slova

Turecký prezident Erdogan obvinil Evropskou unii, že nedodržela finanční sliby učiněné v březnové uprchlické dohodě. Turecký vůdce také uvedl, že turecký lid chce obnovit trest smrti a mít poslední slovo.

„Stojíme za našimi sliby. Ale stojí za svými sliby i Evropané?“ Zeptal se v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v exkluzivním rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD.

Erdogan uvedl, že EU nedodržela své závazky na podporu téměř třech miliónů syrských uprchlíků v současné době žijících v Turecku.

„Byly přislíbeny tři miliardy,“ zdůraznil Erdogan, ale až nyní, přišla jen symbolická částka. Turecký vůdce řekl ARD, že přišlo jen asi jeden až dva milióny eur. „Evropští lídři nejsou upřímní,“ uvedl turecký vůdce.

Kontroverzní dohoda

Uprchlická dohoda mezi EU a Tureckem stanoví, že Turecko musí přijmout všechny uprchlíky, kteří přichází na řecké ostrovy a jejichž žádost o azyl byla zamítnuta. Na oplátku, EU má akceptovat jednoho syrského uprchlíka za každého, který se vrátí do Turecka z Řecka.

Navíc, blok se zavázal k finanční podpoře syrských uprchlíků žijících v Turecku.

Vzhledem k pokusu o vojenský převrat v Turecku byla v EU opět vyvolána debata o uprchlické dohodě, přičemž se mnozí ptají, zda by měl být dokončen zbytek dohody.

„Lidé mají poslední slovo „

V rozhovoru pro ARD, Erdogan bránil zásah proti politickým odpůrcům po převratu, ale neuvedl, zda má v úmyslu rozšířit stávající tříměsíční výjimečný stav.

Pokud se věci v zemi normalizují, „pak nepotřebujeme další tři měsíce,“ uvedl turecký vůdce.

Když byl tázán na možnosti obnovení trestu smrti v Turecku, Erdogan uvedl, že závisí na vůli tureckého lidu.

„Jsme-li v demokratickém státě, pak lidé mají poslední slovo. A co říkají lidé? Chtějí trest smrti, který má být obnoven,“ uvedl Erdogan.

Prezidentův mluvčí Ibrahim Kalin krátce vysvětlil, že považuje popravu vůdců převratu za „spravedlivý trest“. Mnoho vedoucích představitelů EU varovali, že opětovné zavedení trestu smrti v Turecku by mohlo zastavit jednání o členství Turecka v bloku.

 

(DW/ svobodnenoviny.eu Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*