Energetická závislost EU na Ruské federaci

Energetická závislost EU na Ruské federaci

Energetická závislost Evropské unie na dovozu je v současnosti již 50 procent a je předpokládáno, že dosáhne úrovně 70 procent už v roce 2020.

Tato problematika se týká zejména dodávek ropy a zemního plynu, které jsou dodávány ze vzdálenějších zdrojů od unie a často spojených i s geopolitickými problémy. Potenciál rozvoje dovozních možností plynu do EU se nachází v Kaspické oblasti a Středním Východě. V tomto případě se jedná především o země okolo Kaspického moře – Ázerbájdžán, Kazachstán a Turkmenistán.

Ruská federace (RF) je největším vnějším samostatným dodavatelem ropy a plynu do Evropské unie. Dodává okolo 30 procent celkové spotřeby ropy v EU a 44 procent plynu. Zároveň se Ruská federace podílí 12,4 procent na světové těžbě ropy a 23,3 procent na světové těžbě plynu. Vlastní spotřeba plynu RF tvoří až dvě třetiny.

Evropská unie má možnost využívat dodávek plynu z Norska, které je z pohledu politických kritérií stabilním dodavatelem plynu na trhu EU. Evropská unie usiluje do roku 2020, že 20 procent jejího celkového sortimentu energií bude představovat energii pocházející z obnovitelných zdrojů. Jinou možností jsou pevné vztahy s Ruskou federací, které USA tak usilovně narušují.

Ilustrační obrázek Foto: AFP 2015/ ADEM ALTAN
Ilustrační obrázek Foto: AFP 2015/ ADEM ALTAN

Bc. Pavel Herman

Podobné články

Macron je služebník zla

Macron je služebník zla

Jestli je jím vědomě, nebo to ještě neví, nevím ani já. Každopádně, namísto aby se…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*