Ekonomové předpovídají kvůli koronaviru potenciální konec eura

Ekonomové předpovídají kvůli koronaviru potenciální konec eura

Dva ekonomičtí odborníci předpovídají, že koronavirus by mohl vést ke konci měny euro – a potenciálnímu konci samotné Evropské unie.

Belgický ekonom profesor Paul De Grauwe uvedl, že pokud Evropská unie neprokáže solidaritu s členskými státy, jako je Itálie, která byla nejvíce zasažena koronavirem, „celý evropský projekt zmizí.“Dále se zasazoval o vytvoření „koronabondů“, což je finanční nástroj dříve známý jako eurobondy, který má pomoci sdílet ekonomické riziko pro země zasažené virem.

Koronabondy obhajovalo několik zemí, včetně Itálie, stejně jako prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová – ale proti tomu se ohradily bohatší země, jako je Německo a Nizozemsko.

Podle profesora De Grauweho, země jako Nizozemsko „žijí na jiné planetě“ a dodává: „Kdybych byl Ital a kdybych viděl, že jiné země nejsou ochotny pomoci Itálii, zpochybnil bych členství v Unii.“

Desmond Lachman, analytik v American Enterprise Institute, také prohlásil, že ECB bude mít jen velmi málo možností, než pomoci Itálii, a uvedl: „Konec konců, protože je zakládajícím členem eura a třetím členem eurozóny, euro by nemohlo bez Itálie přežít.“

„Jinými slovy, skutečnou otázkou je, zda Christine Lagardeová bude schopna přesvědčit své zdráhavé německé a severoevropské velitele, aby umožnili ECB půjčovat dostatečné prostředky Itálii s cílem udržet zemi nad vodou,“ dodal.

Začátkem tohoto týdne prezident průmyslové lobby Confundustria Vincenzo Boccia uvedl, že Itálie je nyní ve „válečné ekonomice“, a hlavní ekonom banky UniCredit Erik Nielson uvedl, že očekává, že se ekonomika země letos může propadnout až o 15 procent.

Senátor Matteo Salvini, vůdce strany Liga, také hovořil o hospodářském problému a uvedl, že země by mohla čelit vážným nepokojům, pokud nebude balíček pomoci ve výši nejméně 100 miliard EUR brzy implementován.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Ekonomové předpovídají kvůli koronaviru potenciální konec eura

  • Nebojím se koronaviru tak, jako následků opatření proti viru. Je to jako kdybyste vzali kladivo a zabili s ním mouchu sedící na talíři.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*