Ekonom Lukáš Kovanda : Česká Národní Banka vás chtěla převést, ale ošklivě se přepočítala

Ekonom Lukáš Kovanda : Česká Národní Banka vás chtěla převést, ale ošklivě se přepočítala

cnb

ROZHOVOR Ekonom z VŠE a Prague Twenty Lukáš Kovanda míní, že opatření České národní banky mohou mít přesně opačný efekt, než centrální banka zamýšlela. Lidé tedy můžou ještě více šetřit. Podle něho české domácnosti úspory mají, ale jsou zneklidněny špatnými opatřeními vlád a nyní i patrně ČNB. Řešením nejsou devizové intervence, ale strukturální změny, které uleví ekonomice a subjektům na trhu.

Existuje zde předpoklad, že Češi málo nakupují. Jedním z důvodů, proč Česká národní banka podnikla devizové intervence, byla prý snaha povzbudit spotřebitele, aby více nakupovali zboží. Není ale argumentace ČNB trochu padlá na hlavu? My vám zdražíme a vy budete o to víc potom nakupovat? Nemělo by to být spíš naopak, že spotřebitelé utrácí více, když se něco zlevní?

Guvernér centrální banky Singer v jednom rozhovoru řekl, ať jdou lidé rychle nakupovat, než se jim všechno zdraží, protože podstatná část zboží bude dražší. Tímto chtěl roztočit kola ekonomiky. Do jaké míry se to ČNB povedlo, se teprve uvidí. Je fakt, že nyní narůstá poptávka u e-shopů či obchodů s elektronikou. Ale to všechno může být jenom krátkodobý jev, kdy lidé pouze uspíšili svou poptávku. Tedy že nedošlo ke zvýšení dlouhodobé celkové poptávky, ale pouze ke krátkodobému stavu, a tento nárůst může být kompenzován naopak větším útlumem, který třeba uvidíme v lednu či únoru. Celý článek na Parlamentnílisty.cz 

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*