Egypt ignoroval výhrůžky Washingtonu a kupuje více než 24 letounů Su-35 z Ruska

Egypt ignoroval výhrůžky Washingtonu a kupuje více než 24 letounů Su-35 z Ruska

Rusko podepsalo smlouvu s Egyptem o dodávce několika desítek těžkých stíhaček Su-35, podle dvou vysoce postavených manažerů obranného průmyslu.      

Podle nich se příslušná dohoda vztahuje na dodávky „více než dvou desítek strojů“ a jejich související části ve výši přibližně 2 miliard dolarů a dodávky mohou začít již v letech 2020-2021. Zdroje odmítly zveřejnit náklady na celkovou zakázku, ale poznamenaly, že „garantuje využití kapacity výrobce stroje, leteckého závodu Komsomolsk-on-Amur, několik let dopředu.“Jak poznamenávají zdroje, v nadcházejících letech spolu se stíhačkami MiG-29M / M2 dodanými do Egypta by měly výrazně zvýšit bojový potenciál egyptského letectva, které je stále vyzbrojeno zastaralými sovětskými stroji MiG-21 a čínskými J-7s.

Vztahy mezi Egyptem a Ruskem se začaly výrazně zhoršovat poté, co Rusko spolupracovalo s prvky podporujícími Mubaraka uvnitř armády, vedle sekulárních organizací občanské společnosti, aby vypudilo vládu Morsiho, jenž byl dosazen USA, Izraelem, Tureckem a Katarem. Morsi byl členem muslimského bratrstva a součástí arabského jara, které vyústilo v barevnou revoluci. Namísto sekulární socialistické vlády, muslimské bratrstvo podporované výše uvedenými zeměmi dosadilo svého muže.

Jedním z důležitých faktorů zde byla opozice Mubaraka proti vstupu do války v Sýrii.

Morsiho cíl byl formálně vtáhnout Egypt do konfliktu v Sýrii, což byl krok, který by mohl obrátit příliv ve prospěch džihádistické invaze – ale zároveň obrátit rovnováhu tzv. „rebelské“ moci v Sýrii směrem k muslimskému bratrstvu a daleko od Al-Kájdy.

Nakonec byl jako kompromisní kandidát odsouhlasen Al Sisi, jehož podporovala i armáda a dostal mandát k „návratu“ éry statusu quo ve vztahu k zahraničním záležitostem. To bylo také přijatelné i pro Izrael vzhledem k tomu, že Al Sisi potvrdil Mubarakům směr týkající se odříznutí Palestinců z Egypta.

Nyní nacházíme Egypt stále více směřující k Ruské federaci. Jeho kroky v vylepšení svého letectva s více než 24 ruskými stroji jsou vehementně protichůdné vůči USA, protože to porušuje jejich sankční politiku.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*