E-cigarety obsahují 10 krát více karcinogenu, než normální tabák.

E-cigarety obsahují 10 krát více karcinogenu, než normální tabák.

Elektronické cigarety obsahují až 10x více rakovinotvorných látek, než běžný tabák, podle nejnovější studie japonských vědců.

Tým vědců z japonského Ministerstva zdravotnictví zkoumal páru, ve které nalezli karcinogeny, jako je formaldehyd a acetaldehyd. Tyto látky byly obsažené v množství přesahujícím tradiční cigarety 10 krát.

e-cigareta

Zvlášť když se drát (který odpařuje kapalinu) přehřeje, tak produkuje ještě vyšší množství těchto škodlivých látek,“ uvedl výzkumník Naoki Kunugita.

Kunugita chtěl zvýšit podvědomí o tom, že „někteří výrobci prodávají tyto produkty pro dvojí použití (s tabákem), nebo jako přechod pro mladé lidi, kteří začínají kouřit.“

E-cigarety jsou z velké části prezentovány jako bezpečný způsob kouření, který není škodlivý pro lidské zdraví.

Zpráva byla zveřejněna ve čtvrtek Kunigatem a jeho týmem v Národním ústavu pro veřejné zdraví, informovala agentura AFP. Japonské Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zkoumá výsledky, aby našli způsob, jak e-cigarety regulovat.

Výzkumníci analyzovali několik druhů kapaliny za pomocí speciálního „foukacího“ stroje.

E-cigarety fungují tak, že se ohřívá ochucená tekutina, která často obsahuje nikotin a vytváří páru.

Od té doby, co se v roce 2003 e-cigarety, které vymyslel čínský lékárník, uvedly na trh, jejich užívání vyletělo raketově nahoru a učinilo obrat ve výši 3 miliard dolarů. Bloomberg Industries uvedli, že prodej e-cigaret bude větší než prodej tradičních cigaret do roku 2047.

Japonsko, stejně jako mnoho jiných zemí, nereguluje elektronické cigarety, takže je lze snadno koupit on-line, nebo jsou k dispozici v obchodech.

V srpnu, Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala vlády, aby zakázaly prodej elektronických cigaret nezletilým, s tvrzením, že e-cigarety představují vážnou hrozbu pro nenarozené děti a mladé lidi.


WHO také usilovala o zákaz e-cigaret ve vnitřních prostorách.

O měsíc později, Francie zavedla zákaz kouření elektronických cigaret ve školách, ve veřejných dopravních prostředcích a na uzavřených pracovištích.

E-cigarety byly právě zakázány v Paňdžábu, v Indii, ve snaze omezit kouření, a to zejména ve vzdělávacích institucích.

Začátkem tohoto roku, zdravotní úřady USA uvedly, že počet mladých lidí, kteří vyzkoušeli e-cigarety se zdvojnásobil v roce 2011-2013.

zdroj : http://rt.com
Loading...

Podobné články