Dronový útok na ruské základny v Sýrii provedli Tureckem podporovaní militanti

Dronový útok na ruské základny v Sýrii provedli Tureckem podporovaní militanti

Nedávný dronový útok na ruské základny v Sýrii byl zahájen z oblasti nedaleko Idlibu, která je řízena Tureckem podporovanými povstaleckými silami, informovala ruská armáda. Moskva si údajně kvůli útoku stěžovala v Ankaře.

Sobotní útok zahrnoval 13 primitivních bezpilotních letadel a byl zmařen obranou obou základen, letištěm poblíž Latakie a přístavem v Tartu. Ruská armáda uvedla, že drony vzlétly z vesnice Muazzara, v jihozápadní části Idlibu, která byla označena jako „deeskalační zóna“ v rámci dohody vyjednané Ruskem, Tureckem a Íránem.

Podle zprávy zveřejněné ve středu novinami ruského ministerstva obrany je oblast kontrolována „umírněnou opozicí“ podporovanou tureckou vládou. Ministerstvo uvedlo, že vyslalo formální stížnost ohledně incidentu hlavě generálního štábu Turecka, generálovi Hulusi Akarovi a šéfovi národní zpravodajské služby Hakanu Fidanovi.

Stížnost „zdůrazňuje požadavek, aby Ankara plnila své sliby, že bude prosazovat příměří ozbrojených sil pod její kontrolou, a že zřídí monitorovací stanoviště v deeskalační zóně v Idlibu, aby se zabránilo podobným dronovým útokům na nějaké cíle,“ stojí ve zprávě.Ministerstvo také zveřejnilo novou fotografii dronů podílejících na útoku, kterých se ruské vojsko zmocnilo, a bezpečně přistály dříve, než mohly dosáhnout svého cíle. Ruská armáda dříve uvedla, že navzdory jejich surovému vzhledu, příprava útoku s takovými letouny vyžaduje odborné dovednosti, které pachatelé mohli získat od jiné strany.

Ruské vojenské základny v Sýrii zažily v posledních dvou týdnech dva velké útoky, jeden na Silvestra a druhý dne 6. ledna. První útok, který údajně zahrnoval minometní oddíl, vedl ke smrti dvou ruských úředníků a poškození dvou válečných letounů na letecké základně Khmeimim. Druhý útok byl mnohem méně účinný díky elektronické válce a protiletadlové obraně na obou místech.

Drony unesené ruskými vojsky v Sýrii dne 6. ledna 2018 Foto: Ruské ministerstvo obrany
Drony unesené ruskými vojsky v Sýrii dne 6. ledna 2018 Foto: Ruské ministerstvo obrany

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Ruské ministerstvo obrany)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*