Dopad války: Jeden den života v syrském konfliktu

Dopad války: Jeden den života v syrském konfliktu

New York, Praha, 15. srpna 2014 – Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) zveřejnila multimediální dokumentární projekt „The Reach of War“ (Dopad války), který zobrazuje jeden den konfliktu v Sýrii očima zdravotníků, pacientů a uprchlíků.

Konflikt v Sýrii, který trvá již čtvrtým rokem, si vyžádal životy více než 150.000 lidí a přes 9 milionů jich vyhnal z domovů. Třetina jich utekla za hranice, zbylí jsou uprchlíky ve vlastní zemi. Tato čísla jsou děsivá, nedokážou ale zachytit celkový dopad, jaký má válka na životy jednotlivých lidí. Projekt „The Reach of War“ (Dopad války) se zaměřuje na popis jediného dne, který nastiňuje neúprosnost syrského konfliktu a obrovskou škálu zdravotních potřeb, na něž je nutné neustále reagovat najednou na mnoha místech.

Domíz, Irák: Týmy Lékařů bez hranic v klinice v uprchlickém táboře poskytují zdravotní péči zhruba 60.000 syrských utečenců. Foto : Yuri Kozyrev/Noor
Domíz, Irák: Týmy Lékařů bez hranic v klinice v uprchlickém táboře poskytují zdravotní péči zhruba 60.000 syrských utečenců. Foto : Yuri Kozyrev/Noor

„Dopad války je tak obrovský, že je velice snadné ztratit náhled toho, co znamená pro jednoho jediného člověka,“ řekla Dr. Joanne Liu, mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic. „Když jsem na konci loňského roku v Sýrii pracovala, setkala jsem s dětmi trpícími kvůli zraněním způsobeným výbuchy i kvůli nemocem, jimž se dá předcházet. Viděla jsem rodiny žijící bez řádného přístřeší a ženy, které nemohly porodit své děti v bezpečném prostředí. Debatám o Sýrii se obecně nedostává lidského rozměru, protože se obvykle mluví v číslech. Tento projekt přináší svědectví o osobním dopadu tohoto brutálního a nepolevujícího konfliktu.“

Krátké filmy, fotopříběhy a vyprávění se zaměřují na velice osobní aspekty konfliktu – tak, jak ho prožívají pacienti z řad syrských uprchlíků a spolupracovníci Lékařů bez hranic, kteří je léčí. Z bezpečnostních důvodů nebylo možné dokumentovat jejich příběhy přímo v Sýrii.

Při vytváření projektu spolupracovali Lékaři bez hranic s předními fotografy a filmaři, jako jsou Kate Brooks, Yuri Kozyrev, Moises Saman, Daniel Etter nebo Ton Koene. Ti na konci roku 2013 navštívili kliniky a nemocnice Lékařů bez hranic na místech, kde se shromáždili uprchlíci ze Sýrie: v iráckém Domízu, libanonském údolí Bekaa nebo v Ramthě a Ammánu v Jordánsku. Na místě pak dokumentovali situaci a dění v průběhu jediného dne.

Každý záznam poskytuje střípek pohledu na denní výzvy, překážky a tíživý strach, v nichž žije bezpočet vysídlených Syřanů. Jejich příběhy popisují také situaci vevnitř jejich země.

„Námi zaznamenaný den je jen drobnou reflexí obrovského dopadu, jaký válka v Sýrii má na životy lidí,“ vypověděl Moises Saman, pracovník mezinárodní fotografické agentury Magnum, který do projektu přispěl záběry z Libanonu. „Během jediného dne jsme byli svědky trýznivých detailů ohromného utrpení, které syrský konflikt přináší. Zároveň jsme si byli vědomi toho, že tato jednodenní realita je jen zlomek toho, co válkou zasažení lidé prožívají již více než tři roky a bez výhledu konce.“

Lékaři bez hranic začali v Sýrii pracovat brzy po začátku války. Nejprve podporovali zdravotnická zařízení darováním léků a zásob, potom zřídili vlastní zařízení tam, kde to bylo možné. Lékaři bez hranic se celou dobu snažili získat povolení pro práci v zemi od vlády v Damašku, ale bez úspěchu. Týmy spustily projekty v oblastech kontrolovaných opozicí, primárně v severních hraničních regionech. Zahájily také rozsáhlé zdravotnické a humanitární programy na podporu syrských uprchlíků v okolních zemích.


Zuřivost bojů a kolaps dříve fungujícího zdravotnictví zesílily akutní potřeby lidí do nevyčíslitelné míry, a to i kvůli tomu, že se cíli útoků stávají nemocnice a zdravotníci.

Zveřejnění multimediálního dokumentárního projekt bylo původně plánováno na leden 2014, jeho spuštění ale oddálil únos pěti spolupracovníků Lékařů bez hranic skupinou ozbrojenců na severu Sýrie, k němuž došlo 2. ledna 2014. Tito pracovníci nemocnice Lékařů bez hranic poskytovali životně nezbytnou péči lidem zasaženým konfliktem. Tři z nich byli propuštěni 4. dubna a zbylí dva potom 14. května.

„Největší výzvou, jíž v Sýrii čelíme, je snaha poskytovat pomoc v bezpečí, aniž by byli silně ohroženi naši pacienti a spolupracovníci,“ dodala Dr. Liu. „Skutečnost je taková, že nemáme potřebný přístup, abychom se dostali k většině civilní populace. Staráme se o ty nejpotřebnější pacienty, ke kterým se dostat dokážeme.“

Prezentace projektu The Reach of War

Převzato z http://www.lekari-bez-hranic.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*