Donald Trump slíbil, že přivede domů Edwarda Snowdena

Donald Trump slíbil, že přivede domů Edwarda Snowdena

Edward Snowden je americký počítačový expert, který dříve pracoval pro Národní bezpečnostní agenturu (NSA).

Snowden se dostal na přední stránky novin v roce 2013, poté, co odhalil utajované informace od americké zpravodajské agentury NSA.

Tyto zničující informace odhalily sledování americké vlády, dokonce i mezi svými spojenci. Ministerstvo spravedlnosti později proti Snowdenovi vzneslo obvinění, což jej přinutilo hledat azyl v Rusku.

V současné době Snowden žije na neznámém místě v rozlehlé zemi, kde již strávil v exilu tři roky.

Po odhalení špionáže ze strany USA, aktivisté po celém světě se snažili o prosazení více zákonů proti sledování.

Například, ve Spojených státech, Kongres nařídil NSA, aby ukončila svůj program k telefonnímu shromažďování metadat – Patriot Act.

Podle nových pokynů Kongresu, NSA již nemůže přímo shromažďovat a uchovávat údaje o tuzemských telefonních záznamech amerických občanů.

V roce 2013, kdy Snowden odhalil toto spiknutí, americká veřejnost a dokonce i lidé v jiných zemích sdíleli své stanovisko k této záležitosti.

Zatímco někteří lidé, obzvláště ti v Obamově administrativě, věřili, že by Snowden měl být ukřižován, soukromí aktivisté viděli Snowdena jako hrdinu.

V té době se Trump samozřejmě připravoval na boj o Bílý dům.

Trump také sdělil své stanovisko k odhalení Snowdena, které otřáslo USA.

Miliardář tehdy řekl, že přivede Snowdena zpět do Spojených států s omluvou, pokud bude prezidentem Spojených států. Níže je Trumpův příspěvek na Twitteru z 18. června 2013.

tweet-trump

Když Trump zveřejnil svůj příspěvek na svém Twitteru, mnozí se mu posmívali, že se nikdy nestane prezidentem Spojených států.

Nicméně, teď, když byl Trump zvolen, někteří lidé jej berou za slovo a požadují, aby okamžitě přivedl Snowdena zpět, jak slíbil.

V jeho dalším příspěvku na Twitteru, který byl zveřejněn dne 19. dubna 2016, Trump uvedl, že si Snowden nezaslouží nic jiného, než trest smrti za to, že svým odhalením poškodil pověst země.

Snowden na to reagoval slovy, že se smrti nebojí, a že neudělal nic špatného, ale jen poskytl pomoc lidem po celém světě.

Z pohledu aktivistů, Trump může vše napravit tím, že omilostní Snowdena. Kromě Snowdena, existují rovněž výzvy, aby Trump omilostnil Chelsea Manninga a Juliana Assange.
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*