Donald Trump dohání v popularitě Miloše Zemana

Donald Trump dohání v popularitě Miloše Zemana

V roce 1968 jsem zbaběle zdrhnul z vynikajícího Dubčekova projektu “Der Prager Frühling in der Klapsmühle”, volně přeloženo “Pražské jaro v Bohnicích”, abych se v Německu oddával milostným hrátkám.

Věrolomně jsem se tak vyhnul oné historické zkušenosti “čumět do hlavní ukrajinských tanků” a nemohu nyní, kvůli tomu, podléhat nekontrolovatelným záchvatům antirusismu a především antiputinismu. Ostatně, je známo, že vždy, když někdo něco umí, tak zpravidla narazí.

A v Německu jsem tak, se svojí o polovinu starší přítelkyní, která byla začínající umělkyní, mohl obrážet nejrůznější sezení u nejrůznějších pos*aných intelektuálů a umělců.

A jednou, zničeho nic, jsem na jedné z těch návštěv viděl v knihovně německý překlad románu Jaroslava Haška “Dobrý voják Švejk” (zkráceně). A moje četba, se špatným přízvukem, o tom, jak Feldkurát Katz jede drožkou od svého kolegy, byla uchvancancující.

Donald Trump Foto: donaldjtrump.com
Donald Trump Foto: donaldjtrump.com

A proč to píši? Protože Jaroslav Hašek geniálním způsobem ve zkratce vystihl základní charakteristické rysy našeho národa a americký spisovatel Joseph Heller zase, neméně geniálně vystihl rysy amerického národa.

Ať už to bylo v jeho nejznámější knize Hlava 22, která je, dle mého názoru, zcela nedostižná, tak i v jeho méně známé knize Good as Gold, do češtiny přeložené jako Gold az všechny peníze. A právě tato kniha je také takovým ukazatelem amerických postojů.

Komunista, černoušek a muslim, Barack Hussein Obama, nastoupil do prezidentské funkce s obrovskými sliby a nesmírnými očekáváními, z nichž, kromě “Nobelovky zadara” nesplnil vůbec nic. A to co splnil, je často přijímáno z obrovskými rozpaky.

Konkrétně, Joseph Heller ve své knize Good as Gold popisuje jakéhosi svého strýčka, kterému byla diagnostikována leukémie. A jak známo, Židé nedají nikomu nic zadarmo, a tak se strýček odhlásil z nemocnice a vydal se umřít doma.

Ušetřil tím nejen celoživotní úspory, ale i ten barák, protože drahá hospitalizace by všechny ty prachy sežrala. Ovšem, sám “Velký Barack Obama” musel americkému národu vnutit zdravotní reformu, aby po něm alespoň něco zůstalo.

A to je dilema každého prezidenta, každého státníka, dělat nejen věci, které jsou obecně přijatelné a populární, ale i ty, které jsou, pro establishment, absolutně nepřijatelné. A jednou z nich ke otázka “uprchlíků”, o kterých si spousta lidí myslí: “Nájezdníci, jděte do prdele. Nikdo vás zde nechce”.

A v tomto duchu, i když jiným slovy, se vyjádřili jak český prezident Miloš Zeman, jehož popularita je na rekordní výši, tak i americký prezidentský kandidát Donald Trump.

Zapnul jsem před pár týdny CNN zrovna v okamžiku, kdy zděšení reportéři zjišťovali, že Trumpův návrh zakázat muslimům vstup do země, má mezi prostými lidmi tak velkou odezvu.

Podívejte se na  níže uvedenou tabulku a když si tento odkaz rozkliknete, tak v grafickém zobrazení zjistíte, jak blízko se občas Donald Trump Hillary Clinton přiblížil.

A to samé, v bleděmodré barvě, uvidíte i u prezidenta Zemana. Přes všechny pomluvy, přes všechny útoky a manipulace médií, má Miloš Zeman velmi reálnou šanci na znovuzvolení. A zděšená pražská kavárna se bude ptát: PROČ?

Prostě proto, Vážení, že Miloš Zeman není nějakým salónním plkalem o lidských právech, kterému nejde o nic jiného než o jeho pozici ve Washingtonu a na vlastní národ kašle, ale který naopak, má prospěch a blaho svého národa na prvním místě.

 

General Election: Trump vs. Clinton

tabulka

 

Jiří Hermánek

Podobné články

Macron je služebník zla

Macron je služebník zla

Jestli je jím vědomě, nebo to ještě neví, nevím ani já. Každopádně, namísto aby se…

3 Komentáře “Donald Trump dohání v popularitě Miloše Zemana

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*