Donald Trump dohání v popularitě Miloše Zemana

Donald Trump dohání v popularitě Miloše Zemana

V roce 1968 jsem zbaběle zdrhnul z vynikajícího Dubčekova projektu „Der Prager Frühling in der Klapsmühle“, volně přeloženo „Pražské jaro v Bohnicích“, abych se v Německu oddával milostným hrátkám.

Věrolomně jsem se tak vyhnul oné historické zkušenosti „čumět do hlavní ukrajinských tanků“ a nemohu nyní, kvůli tomu, podléhat nekontrolovatelným záchvatům antirusismu a především antiputinismu. Ostatně, je známo, že vždy, když někdo něco umí, tak zpravidla narazí.

A v Německu jsem tak, se svojí o polovinu starší přítelkyní, která byla začínající umělkyní, mohl obrážet nejrůznější sezení u nejrůznějších pos*aných intelektuálů a umělců.

A jednou, zničeho nic, jsem na jedné z těch návštěv viděl v knihovně německý překlad románu Jaroslava Haška „Dobrý voják Švejk“ (zkráceně). A moje četba, se špatným přízvukem, o tom, jak Feldkurát Katz jede drožkou od svého kolegy, byla uchvancancující.

Donald Trump Foto: donaldjtrump.com
Donald Trump Foto: donaldjtrump.com

A proč to píši? Protože Jaroslav Hašek geniálním způsobem ve zkratce vystihl základní charakteristické rysy našeho národa a americký spisovatel Joseph Heller zase, neméně geniálně vystihl rysy amerického národa.

Ať už to bylo v jeho nejznámější knize Hlava 22, která je, dle mého názoru, zcela nedostižná, tak i v jeho méně známé knize Good as Gold, do češtiny přeložené jako Gold az všechny peníze. A právě tato kniha je také takovým ukazatelem amerických postojů.

Komunista, černoušek a muslim, Barack Hussein Obama, nastoupil do prezidentské funkce s obrovskými sliby a nesmírnými očekáváními, z nichž, kromě „Nobelovky zadara“ nesplnil vůbec nic. A to co splnil, je často přijímáno z obrovskými rozpaky.

Konkrétně, Joseph Heller ve své knize Good as Gold popisuje jakéhosi svého strýčka, kterému byla diagnostikována leukémie. A jak známo, Židé nedají nikomu nic zadarmo, a tak se strýček odhlásil z nemocnice a vydal se umřít doma.

Ušetřil tím nejen celoživotní úspory, ale i ten barák, protože drahá hospitalizace by všechny ty prachy sežrala. Ovšem, sám „Velký Barack Obama“ musel americkému národu vnutit zdravotní reformu, aby po něm alespoň něco zůstalo.

A to je dilema každého prezidenta, každého státníka, dělat nejen věci, které jsou obecně přijatelné a populární, ale i ty, které jsou, pro establishment, absolutně nepřijatelné. A jednou z nich ke otázka „uprchlíků“, o kterých si spousta lidí myslí: „Nájezdníci, jděte do prdele. Nikdo vás zde nechce“.

A v tomto duchu, i když jiným slovy, se vyjádřili jak český prezident Miloš Zeman, jehož popularita je na rekordní výši, tak i americký prezidentský kandidát Donald Trump.

Zapnul jsem před pár týdny CNN zrovna v okamžiku, kdy zděšení reportéři zjišťovali, že Trumpův návrh zakázat muslimům vstup do země, má mezi prostými lidmi tak velkou odezvu.

Podívejte se na  níže uvedenou tabulku a když si tento odkaz rozkliknete, tak v grafickém zobrazení zjistíte, jak blízko se občas Donald Trump Hillary Clinton přiblížil.

A to samé, v bleděmodré barvě, uvidíte i u prezidenta Zemana. Přes všechny pomluvy, přes všechny útoky a manipulace médií, má Miloš Zeman velmi reálnou šanci na znovuzvolení. A zděšená pražská kavárna se bude ptát: PROČ?

Prostě proto, Vážení, že Miloš Zeman není nějakým salónním plkalem o lidských právech, kterému nejde o nic jiného než o jeho pozici ve Washingtonu a na vlastní národ kašle, ale který naopak, má prospěch a blaho svého národa na prvním místě.

 

General Election: Trump vs. Clinton

tabulka

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Donald Trump dohání v popularitě Miloše Zemana

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*