Kontroverzní dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi Evropskou unií a Spojenými státy za účelem vytvoření největší celní unie na světě „selhala“, jelikož vůdčí politici ve Francii a v Německu naznačili, že se rozpadá, informoval server Sputnik.
Tato zpráva bude masivní ranou pro amerického prezidenta Baracka Obamu, který pro dohodu položil základní kámen ve svém funkčním období a chtěl, aby byla podepsána ještě předtím, než opustí Bílý dům. Dohoda se již dostala do potíží po britském referendu, ale jelikož Paříž a Berlín váhají, je velice pravděpodobné, že dohoda nebude vůbec podepsána.
Francouzský ministr obchodu Matthias Fekl řekl rádiu RMC a BFM TV:
„To, co Francie žádá, je čisté, jednoduché a definitivní zastavení těchto jednání. Již neexistuje žádná politická podpora ve Francii pro tato jednání.“
Jeho komentář přišel několik dní poté, co německý vicekancléř Sigmar Gabriel uvedl, že rozhovory o TTIP „de facto selhaly, i když si to nikdo nechce opravdu připustit.“
Kevin Smith, mluvčí kampaně skupiny Global Justice řekl portálu Sputnik: „Skutečnost, že TTIP selhala, je dokladem toho, že stovky tisíc lidí vyšli do ulic na protest proti této dohodě a že tři milióny lidí podepsali petici k její likvidaci, sešly se k zastavení TTIP obrovské koalice sdružení, odborové organizace a aktivisté.“
„TTIP by vedla k masivnímu uchopení moci korporacemi, ale i suverénní demokracie v celé EUI by byla hluboce narušena,“ uvedl Smith.
Francouzský prezident Francois Hollande, dohodu ještě více zpochybnil, když řekl diplomatům (30. srpna):
„Tyto diskuze nemohou vést k dohodě do konce roku. Jednání jsou pozastaveny, pozice nebyly respektovány, je zde zřejmá nevyváženost.“
TTIP by vytvořila největší obchodní zónu na světě otevírajíc pro sebe trhy USA a EU navzájem. Nicméně, rozhovory vznesly do tématu mnoho kontroverzí kvůli utajení, neshodám ohledně regulačních otázek- zejména bezpečnosti potravin a genetické modifikace- a sporný mechanismus sporů mezi investorem a státem.
Jedním z hlavních kamenů úrazu byl regulační rozdíl mezi USA a EU. Běžná obchodní dohoda vyžaduje shodu v regulačních otázkách. Není nic důležitějšího než potraviny a zemědělství- ovlivňuje to vše, co budou lidé jíst.
Předpisy potravin v EU a USA jsou odlišné tím, že EU je méně otevřená genetickým modifikacím, než USA.
(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Drzí Američané chtějí ovládat svět jak vojensky tak i ekonomicky. Proč nám to pořád nutí i když se píše, že tato smlouva kterou dlouho nikdo nečetl a jeví se jako velice pro nás nevýhodná je tak urputně nucena a propagována Obamou a jeho zblblíky, že je to do nebe volající. Jenom boj a válku od USA čekám. Jsou bojem posedlí a neustále na celém světě bojují a to co fungovalo to zničí a pak z toho hledají pro sebe výhody.