Dohlížející generál: Rusko zničilo 99% svých chemických zbraní

Dohlížející generál: Rusko zničilo 99% svých chemických zbraní

Rusko má pouze jedno procento ze svých zásob chemických zbraní. Zbytek byl zničen, podle šéfa federální správy pro bezpečné skladování a ničení chemických zbraní v zemi, generálmajora Valeryho Kapašina.

Asi „99 procent chemických zbraní uložených v Rusku bylo zničeno,“ informoval vysoce postavený představitel.

Zbývajících 400 tun chemikálií je v současné době v posledním zařízení, které je v provozu pro skladování a likvidaci chemických zbraní v obci Kizner v regionu Udmurt,“ dodal Kapašin.

V důsledku toho, Rusko splňuje podmínky stanovení v Úmluvě o chemických zbraních (CWC), ke které se připojilo před 20 lety.V souladu s tímto dokumentem, Rusko se zbavilo první várky svých chemických zbraní, jednoho procenta, v roce 2003. O čtyři roky později bylo zničeno 20 procent a do roku 2009 mělo Rusko předem naplánováno, že zlikviduje 45 procent svých chemických zbraní.

„Teď dokončujeme čtvrtou fázi o rok dříve, a tak do konce roku 2017, nikoliv do konce roku 2018, zničíme všech 100 procent našich zásob chemických zbraní,“ uzavřel Kapašin, který hovořil s deníkem Interfax.

Federální správa pro bezpečné skladování a likvidaci chemických zbraní není v žádném spěchu, nicméně, poznamenal úředník, „nedovolí žádné porušení v procesní disciplíně“ při odstranění zbytku.

Podle Kapašina to byly nahromaděné zkušenosti, které vedly ke zlepšení technologií, což urychlilo proces v ničení těchto zbraní.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:Vitaliy Ankov / Sputnik)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*