Dodávky pomoci do Venezuely zapálili protestující opozice, konečně přiznal i mainstream

Dodávky pomoci do Venezuely zapálili protestující opozice, konečně přiznal i mainstream

Rozhořčení nad spálenou „humanitární pomocí“ pro Venezuelu vyburcovalo západní opozici vůči prezidentu Nikolasi Madurovi. Ani teď, když mainstreamová média konečně přiznávají, že byly „oklamány“, nečekejte žádnou změnu v jejich směru.

Pro venezuelskou opozici a její zastánce ve Washingtonu bylo zbytečné zapálení dodávky s pomocí pro krizí zasaženou Venezuelu výtvorem pro televizní událost. Jak by mohl bezcitný diktátor ochotně zničit pomoc pro své strádající lidi? A kdy s tím můžeme něco udělat?Když byla dodávka zapálena na mostě ležícím na venezuelsko-kolumbijské hranici, americký viceprezident Mike Pence řekl, že „tyran“ Maduro „tančil jako jeho stoupenci…spálil jídlo s léky“. Poradce pro národní bezpečnost John Bolton zase obvinil Madura, že poslal „maskované zločince“, aby spálili bedny s pomocí, zatímco správce USAID Mark Green s důvěrou prohlásil, že venezuelský vůdce „nařídil palbu a pálení“ nákladních vozidel.

 

Navzdory skutečnosti, že videozáznamy, které kolovaly po internetu během dne po incidentu, ukázaly, že opoziční demonstrant hodil do vozu Molotův koktejl, většina mainsteamových médií se spokojila s oficiální verzí. Média publikovala články se „svědky“, kteří viděli, jak Madurova vojska zapálila konvoj a reportéři CNN dokonce tvrdili, že osobně viděli, jak venezuelská pořádkové jednotka střílela na dodávky „zápalná zařízení“.  Až na to, že to všechno byla lež.

Zatímco mainstreamová média mohla klidně ignorovat nezávislé novináře, kteří poprvé vyvrátili oficiální příběh, nemohla ignorovat, co napsal deník New York Times. Deník New York Times zveřejnil článek a video, v němž uvedl, že opoziční demonstrant tuto pomoc zapálil.

Článek v New York Times – zveřejněný asi po dvou týdnech poté, co nezávislí novináři vyvrátili původní příběh – vzbudil pochvalu od ostatních médií, z nichž některá pomohla v první řadě šířit počáteční dezinformace proti Madurovi.

Reportér CNN Marshall Cohen označil tento debakl jako „klasický příklad toho, jak se šíří dezinformace… od nepotvrzených zvěstí, přes Twitter a špičkové vlivné osobnosti, po sdělovací prostředky“.

„Musíte si s tímto twittem sakra dělat legraci,“ odsoudil jej novinář Glenn Greenwald. „Byla to CNN – kanál, kde pracujete – kdo vedl cestu k šíření této lži po celém světě. CNN tvrdila, že viděla na vlastní oči něco, co se nikdy nestalo. Ignorovala všechny důkazy, které před několika týdny prokázaly tuto lež.“

Dokonce i „open-source detektivové“ podporovaní NATO Bellingcat – kteří se obvykle zaměřují na prohlížení internetových fotografií a hledají „ruské vměšování“ – zveřejnili článek, v němž zpochybňují scénu na mostu a dospěli ke stejnému závěru jako deník New York Times.

Zatímco se média navzájem odsuzují za zpackanou práci, můžeme očekávat nějaké tvrdé otázky o americkém pohledu na Venezuelu?
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*