„Do očí bijící porušení svrchovanosti „: Damašek odsuzuje tureckou operaci v Jarablus

„Do očí bijící porušení svrchovanosti „: Damašek odsuzuje tureckou operaci v Jarablus

Damašek odsoudil společnou vojenskou operaci Turecka se syrskými povstalci, jejichž cílem je opětovné převzetí syrského hraničního města od militantů islámského státu (IS). Damašek uvedl, že považuje vpád tureckých vojsk do Sýrie za porušení syrské svrchovanosti.

Damašek odsoudil turecký vpád na syrské území poté, co turecké tanky a speciální síly podporované tureckým a americkým letectvem a syrskými povstalci zaútočili na syrské hraniční město Jarabulus a označil tento krok za „národní bezpečnostní problém.“

Syrská vláda uvedla, že jakákoli strana ochotna bojovat proti terorismu na syrském území by měla spolupracovat s orgány a syrskou armádou, „která bojuje proti terorismu více než pět let,“ informovala tisková agentura SANA.

Syrská vláda označila tureckou operaci za „nehorázné porušení svrchovanosti“ Sýrie  a dodala, že nahrazení Islámského státu jinou teroristickou organizací podporované přímo Tureckem „nemůže být považováno za boj proti terorismu.

„To, co se teď děje v Jarablusu není boj proti terorismu, jak tvrdí Turecko- spíše jde o nahrazení jednoho typu terorismu za jiný,“ řekl syrský vládní úředník tiskové agentuře SANA a znovu vyzval OSN, aby „ukončila tuto agresi“ a aby Turecko a Amerikou vedená koalice plnila rezoluce OSN související s uzavřením hranic a zabránění teroristům přijímat financování a podporu ze zahraničí.

Syrský vyslanec OSN ve středu také uvedl, že syrská vláda nežádala o žádnou takovou podporu z Turecka a zdůraznil, že všechny zahraniční síly bojující proti terorismu v Sýrii by měly koordinovat své činnosti se syrskou armádou.

Rusko mezitím rovněž vyjádřilo své znepokojení nad tureckými akcemi v Sýrii. Moskva se „hluboce znepokojuje“ o vývoji na syrsko-turecké hranici, uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí a dodalo, že „možnost dalšího zhoršení situace v zóně konfliktu, stejně jako potenciální ztráty na civilním obyvatelstvu a zhoršení antagonismu mezi Kurdy a Araby je „zdrojem primárního znepokojení.“

Ministerstvo také znovu zdůraznilo, že syrská krize může být vyřešena pouze mírovými prostředky, včetně širokého dialogu mezi etniky, které by měly zejména zahrnovat Kurdy.

Turecku se podařilo úspěšně zasáhnout dříve identifikované cíle během své operace v městečku Jarablus, uvedl turecký velvyslanec při OSN ve svém prohlášení. Uvedl také, že operace byla zaměřena na osvobození syrského území hraničícího s Tureckem a posílení turecké bezpečnosti na hranicích.

Vyslanec také zdůraznil, že „zachování území celistvosti Sýrie“ bylo jedním z cílů operace. Turecko uvedlo, že v průběhu operace podporovalo syrské „umírněné“ opoziční síly.

Syrské povstalecké skupiny, podporované tureckými tanky a speciálními silami, stejně jako americkým letectvem, již dříve uvedly, že vstoupily do města Jarablus a nyní ovládají asi 50 procent města, které bylo v rukou Islámského státu od roku 2013, podle tiskové agentury Reuters. Povstalecké zdroje řekly agentuře, že většina bojovníků IS uprchlo z města, zatímco někteří se vzdali.

Ve stejné době, syrské milice YPG odsoudily tureckou operaci a nazvali ji „vyhlášením války“.

Mluvčí kurdské milice YPG, Redur Xelil, odsoudil krok Turecka a nazval jej „do očí bijící agresí do syrských vnitřních záležitostí.“ Aldar Xelil, další vlivný kurdský politik, obvinil Turecko z iniciování a okupace Sýrie a uvedl, že operace je „vyhlášení války“ proti autonomní správě zřízené kurdskými skupinami v severní Sýrii v roce 2011.

Kurdská tisková agentura Firat (ANFNews) oznámila, že bylo při postupu tureckých a spojeneckých vojsk zatím zabito 29 civilistů.

Turecko zahájilo pozemní operaci v severní Sýrii ve 4 hodiny ráno místního času (02:00 GMT), která zahrnovala tanky a speciální síly, poté, co turecké dělostřelectvo ostřelovalo cíle přes syrskou hranici. Operace s názvem Euphrates Shield byla také podpořena tureckým letectvem, stejně jako bitevními letouny A-10 a F-16 koalice vedené USA.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Kouř stoupá ze syrského pohraničního města Jarablus, obrázek z tureckého města Karkamis, v jihovýchodní provincii Gaziantep, Turecko, 24. srpna 2016 Foto: Umit Bektas / Reuters)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Do očí bijící porušení svrchovanosti „: Damašek odsuzuje tureckou operaci v Jarablus

  • agentura sana toho nakeca o cem si myslite ze putin a erodogan jednali minuly tyden? po nepovedem americkem prevratu putin schvalil s asadem tuhle tureckou akci….a zpravu ruskeho ministerstva sem hledal a nic….takze ten kdo psal clanek se orientuje v geopolitice asi jako slepy v bludisti

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*