Dilma Rousseffová poražena v pravicovém převratu

Dilma Rousseffová poražena v pravicovém převratu

Venezuela a Ekvádor oznámily, že přerušují diplomatické vztahy s Brazílií, v reakci na odstranění Dilmy Rouffeffové z funkce prezidentky latinskoamerické země.

V prohlášení vydaném ve středu, Caracas popsal obžalobu Rousseffové a její vypuzení jako „parlamentní převrat“ a uvedl, že „stáhl venezuelského ambasadora“ v zájmu zachování mezinárodního práva a solidarity s lidmi v Brazílii.“

Ekvádor rovněž povolal svého vyslance v Brazílii a vydal prohlášení odsuzující rozhodnutí brazilského senátu.

„S ohledem na tyto výjimečně skutečnosti, vláda Ekvádoru se rozhodla požádat o konzultaci charge d’affaires v Brazílii,“ stojí v prohlášení.

„Tyto nešťastné události, nepřijatelné v 21. století, představují vážné riziko pro stabilitu našeho regionu a představují vážnou překážku na cestě k upevnění demokracie,“ dodala ekvádorská vláda.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve svém prohlášení vyjádřil naději, že „pod vedením prezidenta Temera, Brazílie a OSN budou pokračovat ve svém tradičním úzkém partnerství.“

„Převrat proti demokracii“

Mezitím, Michel Temer přísahal jako prezident země a má sloužit až do konce funkčního období Rousseffové, které skončí dnem 1. ledna 2019.

„Dnes jsme zahájili novou éru trvající dva roky a čtyři měsíce,“ řekl svým ministrům při zasedání vlády.

Temer také zdůraznil, že Brazílie musí zaručit politickou stabilitu, pokud chce přilákat zahraniční investice do země.

Brazilský senát dříve hlasoval pro odstranění Rousseffové z úřadu, po jejím údajném porušení fiskálních pravidel, v jejím řízení federálního rozpočtu na rok 2014. Rousseffová tato obvinění odmítla.

„Oni (brazilský senát) právě obvinili první zvolenou prezidentku Brazílie. Neexistoval proto žádný ústavní důvod. Převrat nebyl učiněn jen proti mně, ale byl také proti naší straně a naším stranickým spojencům, kteří mne podporovali,“ uvedla bývalá prezidentka.

„Byl to jen začátek puče, který bude bez rozdílu odrážet jakoukoli progresivní politickou organizaci- progresivní a demokratickou,“ dodala bývalý hlava Brazílie.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Dilma Rousseffová Foto: Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*