Der Spiegel: Tisíce afghánských uprchlíků v Německu tvrdí, že jsou bývalými bojovníky Talibanu

Der Spiegel: Tisíce afghánských uprchlíků v Německu tvrdí, že jsou bývalými bojovníky Talibanu

Německé úřady nyní ověřují prohlášení tisíců afghánských uprchlíků, kteří přišli do Německa a potvrdili, že jsou bývalí militanti Talibanu, informoval německý deník Der Spiegel a dodal, že v 70 případech bylo zahájeno vyšetřování trestných činů.

Od roku 2015, několik tisíc uprchlíků, kteří přišli z Afghánistánu, přiznali během rozhovorů se zástupci německého Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), že buď měli kontakty s některými radikálními islamistickými skupinami v Afghánistánu, nebo přímo bojovali za extremisty, informuje Der Spiegel s odkazem na údaje poskytnuté úřadem BAMF německým bezpečnostním službám.

Deník také uvádí, že německá federální prokuratura již zahájila trestní řízení proti 70 afghánským uprchlíkům po ověření jejich prohlášení. Šest žadatelů o azyl již bylo zatčeno, informují média a dodávají, že soudní kroky proti některým podezřelým budou zahájeny příští týden.

Nicméně, je stále nejasné, zda všichni uprchlíci, kteří se prohlašují za bojovníky Talibanu, skutečně bojovali s extremisty, nebo měli napojení na nějakou radikální skupinu. Podle Der Spiegelu se německé úřady domnívají, že někteří žadatelé o azyl se mohou snažit zvýšit své vyhlídky na azyl v Německu tímto způsobem, neboť příslušnost k Talibanu je v Afghánistánu trestána smrtí.

V listopadu roku 2013 bylo oznámeno, že německé úřady plánovaly poslat domů asi 12.000 Afghánců, neboť bezpečnostní situace v Afghánistánu byla považována za dostatečně bezpečná. Za takových okolností se uprchlíci mohou pokoušet naznačit, že pro ně není bezpečný návrat domů, protože by v rukou orgánů čelili bezprostřednímu trestu smrti.Nicméně, německé bezpečnostní služby očekávají kromě šetření nárůst protiteroristických vyšetřování proti údajným bojovníkům Talibanu, které již byly zahájeny proti členům Islámského státu v Německu.

Německá federální prokuratura varuje, že je již „dotlačena do svých limitů“ počtem protiteroristických šetření, které musí provádět. V roce 2016 bezpečnostní agentura zahájila 200 trestných případů proti podezřelým islámským teroristům, informoval deník Die Welt.

Začátkem března, šéf německé zpravodajské agentury (BfV) Hans-Georg Maassen prohlásil, že islamisté mohou kdykoli provést teroristické útoky a varoval, že „potenciál islamistů zaměřených na násilí v Německu neustále roste a bude to tak i nadále pokračovat.“

Maassen také uvedl, že jeho agentura má v hledáčku až 1600 lidí.

Mezitím se jeden vůdce Talibanu pokusil požádat o azyl v Německu za pomocí falešných dokladů totožnosti. Abdul Rauf Mohammed, bývalý ministr zdravotnictví pod Talibanem v letech 1996 až 2001 přišel na frankfurtské letiště ze saúdskoarabského hlavního města Rijádu, předložil falešný pas a požádal o azyl pro sebe a jeho rodinné příslušníky.

Německé orgány však okamžitě odkryly jeho pravou identitu, odmítly jeho žádost o azyl a poslaly jej zpět do Saúdské Arábie.

Amerikou vedené síly, včetně Německa, napadly Afghánistán, aby vypudily Taliban od moci před více než 15 lety po útoku z 11. září 2001. Tato extremistická skupina, která obhajuje přísné islamistické pravidlo, je stále aktivní a pokračuje v útocích na afghánskou armádu a provádí teroristické útoky.

V pátek bylo podle afghánského ministerstva obrany zabito a zraněno více než 100 afghánských vojáků při útoku Talibanu na vojenskou základnu v severním Afghánistánu.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP/ CSABA SEGESVARI)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*