Denní zpravodajství z války na Ukrajině stav k 26.08.2014

Denní zpravodajství z války na Ukrajině stav k 26.08.2014

Dominantou včerejšího dne ukrajinské  příběhu   byla bezesporu jednání  v Minsku, kde si  Putin s Porošenkem potřásli  rukama.  Nevím jak vy, ale  já bych se do  takové  situace, v níž se ocitli ti  dva, nechtěl dostat  ani náhodou, abych musel podat  ruku  někomu, komu bych  ji nejradši podal  sevřenou  do pěsti do obličeje. A ještě se přitom usmívám. Aby mi bylo  správně rozuměno  – soudím, že ten pocit je  oboustranný. Jak ze  strany  ruského, tak ukrajinského prezidenta!

Co schůzka přinesla  a jaké budou  její výstupy není v okamžiku kdy  článek začínám psát  vůbec známé. Když ovšem  čtu  agenturní  výstupy, co  bylo prohlášeno  právě těmito nejvyššími na úvodní tiskovce, než jednání  začala,  řekl bych, že  vkládat do setkání  nějaké naděje  je zbytečné. Krvavý mlejnek na maso se nejspíš bude točit  dál o stošest.

O to  více mi  mi  následující  fotografie  přijde  eklhaft

69

No uvidíme. Třeba  se pletu. Byl bych  rád.

Než  dám  denní  mapy,  tak se  musím  vrátit  k  té včerejší , pro mne naprosto nepochopitelné  události  – totiž  zajetí skupiny ruských výsadkářů  ukrajinskou  armádou…. Tohle  je obrovská  ruská porážka, za  kterou  Rusko zaplatí a  významně  to oddálilo  jakoukoli možnou dohodu  o  nějakém míru.

Kyjev získal významné plusové  body  v okamžiku, kdy už  zcela zjevně  začínal  být na obtíž  některým svým  dřívějším podporovatelům!

Do teď  všechno, co tvrdil o ruské agresi se ukázalo být buď  bez jakéhokoli hmatatelného důkazu  nebo rovnou  jako vylhaný  podvod!

Právě   poslouchám  zrovna  Martina  Dorazína  ve zprávách Radiožurnálu  v  18,00 a  už to frčí. Okamžitě  spojil ty  zajatce  s  nějakým údajným útokem  ruských  helikopter na UKRY,  kteří ovšem  hrdinně  vydrželi a pak rozstříleli  další  ruskou kolonu! Mrtvé ukázat  nemůže, protože  Rusové je prý  odvezli na obrněných vozidlech.  Jak , když kolona  byla  odražena? O  tomhle  to je  a  tohle  je  prostě  bingo pro Kyjev. A nezůstane  jen u propagandy, očekávám  reakci  Bílého Barracku.

Teď  zrovna  referuje  náš  starý  dobrý  Pepa Karas  z Minsku.A  říká  naprosto  nekompromisně – Porošenko opět zcela vyloučil jakékoli jednání  Kyjeva  a vzbouřenců! Takže na mír zapomeňme…

Uspokojím  dneska  ovšem ty, kteří by  rádi  více zpráv  z  ukrajinských  zdrojů. Takže  sem  dám  jeden  jejich vládní link:

http://www.rbc.ua/rus/news/politics/kabmin-reshil-srochno-obespechit-sily-ato-oruzhiem-i-voennoy-26082014164400

Konstatuje se tam  následující:

Vláda Ukrajiny se rozhodl urychleně poskytnout další zbraně pro operace ATO.
a  vzhledem k mnoha prodlením při provádění nařízení předsedy vlády Ukrajiny, na úterý 26. srpna bylo zorganizováno mimořádné zasedání vlády, která přijala následující opatření:
1.) Neprodleně – do 48 hodin zajistit přesun zbraní a vojenského materiálu ze skladů ministerstva obrany pro armádu, národní gardu a ozbrojené skupiny (bataliony), zapojených do ATO.
2.) Okamžité opravy a modernizace  všech vojenských zařízení 3-4 kategorie bez dalších souhlasů a povolení, jež jsou ve výrobních zařízeních Ukroboronpromu.
3.) Ministerstvo obrany a národní garda okamžitě zakoupí všechny vojenské materiální součásti, které vyrábí “Ukroboronprom” a jsou ve skladech, s jejich následným okamžitým dodáním do bojové zóny.
Kabinet se  dále  rozhodl získat nové bojové vrtulníky pro ATO.

Mám si položit  otázku  proč?

Nabízí se automatická  odpověď – ztráty  techniky  dosáhly  na frontě  takové  výše, že  se bere  úplně všechno,co je  dostupné nebo rozpracované.  Na  síti  lze najít informace, že  například  poslední  tankové  doplňky, které Kyjev  poslal na  frontu,  byly vlastně  tanky, určené a zakoupené původně  Etiopií. Ale ta bude muset zjevně počkat. Teď  už se bere  úplně všechno.

Přišel čas  na  to, dát  si  situační  mapy:

Ukrajinskou

26u

Opolčenskou

26

UKROvé  zůstávají věrni  sami sobě

 Ernestova  svodka  včerejších bojů na  Ukrajině

Všechny texty bez uvedení zdroje jsou ze serveru vk.com/strelkov_info

Alexander Zacharčenko – “Zaručujeme, všem důstojníkům a vojákům zachování života a bezpečnosti”

Provolání k velitelům a vojákům ukrajinské armády, obklíčeným na území Doněcké lidové republiky.
Doněck, 08.25.2014

Důstojníci a vojáci!
Od 24. srpna armádní síly Doněck lidová republika započala rozsáhlé útočné akce ve všech směrech.
Spojené síly armády DNR obklíčily silným kruhem skupiny ukrajinských vojsk v oblasti obcí: Olenovka, Starobeševo, Vojkovskij, Kutejnikovo, Blagodatnoje, Aleksejevskoe, Uspenka, Uljanovsk, Stepanovka, Amrosijevka, Stěpano-Krynka. V něm se nachází armádní velitelství osmého sboru, 28., 30., 93. mechanizované brigády, 95. aeromobilní brigáda a k nim přidané prapory územní obrany “Aydar”, “Donbass”, “Šachťorsk”, prapory Národní gardy “Azov “a” Dnepr “a další jednotky.

Nejsou žádné reálné vyhlídky prorazit obklíčení. Vaše situace je beznadějná, a další odpor nemá smysl. Vy bojujete se svými lidmi. Plnění zločinných příkazů v bratrovražedné válce vám nepřinese ani slávu, ani peníze. Alternativa k odporu je smrt. Tak to bylo se zbývajícími ukrajinskými vojáky a důstojníky v izvarinském kotli , kteří nesložili zbraně a nesmyslně zemřeli.
V této, pro vás bezvýchodné situace, aby se zabránilo zbytečnému krveprolití, vyzýváme vás, abyste přijali následující podmínky:

1 Všichni obklíčení ukrajinští vojáci zastaví odpor.
2 Předáte nám vaše osobní zbraně, bojovou techniku a vojenský materiál.

Všem vojákům a důstojníkům, kteří přeruší nepřátelství zaručujeme zachování života a bezpečnost. Raněným bude poskytnuta nutná lékařská pomoc.

Vojáci, kteří dobrovolně přeruší odpor a slíbí nepokračovat v bojové činnosti proti DNR a LLR, budou předáni představitelům ukrajinského výboru matek vojáků, matkám, nebo příbuzným a dostanou možnost vrátit se domů.

Ti kteří se rozhodli ukončit svou účast v občanské válce by měli opustit své pozice a s bílou vlajkou nebo kusem bílé látky v ruce by měli přijít do ležení spojených ozbrojených sil Doněcké lidové republiky.

V případě nepřijetí těchto podmínek, budou síly armády DNR nuceny zničit obklíčené jednotky.

Odpovědnost za jejich zničení ponesou generálové a důstojníci ukrajinských silových struktur.

Vrchní velitel ozbrojených sil DNR Zacharčenko.

08/26/14 17:00 MSK. Sdělení výboru pro sociální komunikace DNR

“Doněck byl zasažen balistickou raketou “Točka-U”
Včera v noci, pár desítek metrů od vilové čtvrti v blízkosti centra města Doněcka Tekstilščik dopadla taktická raketa Točka-u. Výbor pro sociální komunikaci (CSC) DNR sbírá důkazy.
Na místě nehody našli mnoho kusů a části rakety. Bytové domy v okruhu více , než100 metrů jsou prošpikované střepinami. Jsou oběťi, ale přesné množství nevíme”

08/26/14. Informace domobrany LLR:

“Domobrana LLR bojuje v centru Rodakova, snaží se ho osvobodit od Ukrajinců. Bojuje se také u Privetnogo.
Údery z Georgievky a Uspenky se nyní domobrana snaží obsadit Lutugino – nepřítel se brání jak je to možné, protože nemá kam ustoupit.
Běloje je nyní také zcela obklíčeno. Síly domobrany LLR v obci Metalist odrazily útok na své pozice.Útok byl z osady Šiškovo. Ztráta domobrany LLR – 20 mužů padlých a raněných.
Domobrana se připravuje obsadit tuto obec, protože je jedna z těch, který leží na cestě do města Štěstí a k Luganskem nenáviděné Veselé hoře.


08/26/14. 16:22. Informace štábu domobrany:

“Kolem sedmi tisíc ukrajinských vojáků je obklíčeno ve třech kotlech. V současné době se nám podařilo obklíčit nepřítele ve třech kotlech. Jeden je u Ilovajska, druhý v oblasti Lutugina a třetí v oblasti Stepanovky a Amvrosijevky. Celkem je tam kolem 7000 lidí z praporů “Dnepr”, “Donbass”, “Šachtorsk”, “Cherson” a dalších. V “kotlech” je i velké množství ukrajinské techniky. Je to více než 40 tanků, 100 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, “Gradů”, více než 60 kusů polního dělostřelectva, včetně minometů. Podle našich údajů se obklíčení ukrajinští vojáci v “kotlích” snaží uniknout. Mnozí utíkají, včetně do Ruska, mnoho lidí se prostě chce vzdát. Byla jim dána lhůta až do večera, a pak začnou masivní útoky. Ti, kteří se vzdají, bude mít podmínky, které splňují mezinárodní standardy o zajatcích. Co s nimi uděláme, bude rozhodnuto později”.

08/26/14 Informace domobrany:

Během noci srpna 25-26 se situace příliš nezměnila. Ukrajinci pokračovali v dělostřeleckých úderech na obydlené oblasti Charcyzsk (DNI), Novosvetlovka (LC).
V doněckému směru nepřítel pokračoval v ústup ve směru Mariupol, byl vyhnán z osad Granitnoje, Solncevo, Telmanovo a Uspenka.
V oblasti obce Poběda (55 km jiho-východně od Doněcka) došlo ke střetu mezi jednotkou Národní gardy Ukrajiny a sil domobrany. Banderovci ztratili 4 padlé a šest zraněných.
Během těžkých bojů u Kutejnikova utrpěly velké ztráty jednotky ukrajinské 51. mechanizované brigády . Zničena 4 samohybná děla, 2 houfnice D-30 a jeden obrněný tahač.
Severně od Novoazovska byl průzkumnou skupinou domobrany zajat náčelník oddílu pohraniční služby Novoazovsk major Podoljan a tři vojáci speciální jednotky pohraniční služby Ukrajiny.
Na luganském směru střety domobrany LLR s jednotkami nacistů proběhly v oblastech Georgievky, Lutugina, Štěstí.
V důsledku rychlé a neočekávané akce roty domobrany v oblasti Alexandrovky bylo zajato 40 ukrajinských vojáků z 38. a 40. praporu územní obrany Národní gardy Ukrajiny.

V tvrdém boji s jednotkami milice národní gardy u Krasnoj Talovky banderovci utrpěli značné ztráty. Zabito a zraněno bylo asi 55 ozbrojenců. Zničeno bylo 6-terénních vozů.
Podle zpravodajských informací, celkové ztráty ukrajinské armády v uplynulém dni činily 5 tanků, 3 obrněná vozidla, 10 dělostřeleckých zbraní a minometů, 14 automobilů a 1 muniční sklad. Zabito a zraněno bylo asi 80 lidí.
Podle informací získaných od zajatců jsou nepřátelská vojska jsou demoralizována, mužstvo je v depresi.

08/26/14. 12:10. Informace štábu domobrany.

“Domobrana DNR dnes ráno převzala kontrolu nad strategicky významnou výšinou Saur Mohyla.

Dříve Saur-Mohyla, což je kopec, putovala z ruky do ruky od domobrany k národní gardě, a naopak. Dříve z tohoto nejvyššího bodu zástupci domobrany mohli řídit pohyb domobrany. Obsazení Saur-Mohyly lze považovat za zlom v průběhu boje. Nyní domobrana může pozorovat z tohoto přesuny ozbrojených sil na Ukrajině. Ve skutečnosti to znamená, že naši vojáci vojáci získali další vítězství ve snaze vzít Národní gardy do obklíčení”.

08/26/14 10:59 MSK. Informuje dobrovolník Prochorov.

“Do Mariupolu Poroshenko poslal obrněné rezervy velení a všechny divize námořní pěchoty Ukrajinců. Taruta z Mariupolu utekl”.

26/08/14. 11:44. Přidal štáb milicí.

“Právě teď pokračuje boj v obci Nikolskoje ve oblasi Volnovachy kolem Svato-Uspenského Nikolo-Vasilijevského kláštera. Nedaleko obce Alexandrovka v Starobeševském okrese domobrana vyřadila dva tanky T-64 ukrajinských katů”.

08/26/14. 11:09. Informace domobrany:

“Jednotky ukrajinské armády zcela odešly od Ilovajska, čímž odhalily týl ukrajinských útočníků na Ilovajsk. Ukrajinské dělostřelectvo bylo rozbito Grady domobrany a jeho zbytky odešly, zůstaly jenom minomety. Domobrana DNR pak zaútočila tanky z oblasti Mospino. Rovněž znovu udeřila u Elenovky.
Tím byla zablokována ukrajinská armáda u Starobeševa a Kutejnikova. Naposledy odešla další skupina ukrajinské armády a všechny zbývající skupiny ukrajinců se ocitly v operativním obklíčení.
U Ilovaisku v obklíčení jsou jednotky praporu Donbass, Dněpr-1 (který utrpěl vážné ztráty), praporu ministerstvo vnitra z Chersonu, prapory ministerstva vnitra Svitjaz a Mirotvorec a sloučené roty 93. a 17. brigády ukrajinské armády”.

08/26/14. 10:22. Přidala milice.

“Probíhá útok domobrany Novorossii. Téměř celá hranice od Saur-Mohyly po Azovské moře je naše. Během ofenzívy, síly domobrany zcela zničily vojenskou základnu ukrajinské armády Sědov, provedly úspěšné útoky na kontrolní stanoviště kolem Sedova a Novoazovska. Kontrolní body Ukrajinců likvidovány”

08/26/14 01:39 MSK. Informuje Gennadij Dubovoj:

“Domobrana, včetně jednotky Motorolly, spustily závěrečnou fázi úplného očištění okolních oblastí Ilovayska od ukrajinských bezpečnostních sil”.

25/08/14 20:48 MSK. Domobrana Informuje:

“Bitva o Priazovje..Pánové !!! Chci vám oznámit velmi příjemné zprávy. Informace řekněme od obyvatel, od domobranců bojujících v přiazoví, získaná po telefonu.
V důsledku bojů na večer a v noci z 24. srpna a ráno 25. bylo osvobozeno město Sedovo a okolní vesnice. Kolem 07:30 na 25. srpna poslední “vlastenci” utekli odtud. Za nimi táhli z okresního města Novoazovsk.
V důsledku včasných a přesných dělostřeleckých salv domobrany na zátarasy a pozice Národní gardy v oblasti Novoazovska, vojska junty utekla. První utekli směrem k Mariupolu žoldáci trestního praporu Dnepr-1, za nimi všichni ostatní „odvážlivci“.
Pohraničníci a celníci z místních obyvatel přešeli k domobraně. Místní úředníci, stoupenci junty, utekli.
O Mariupolu. Ve městě je panika. Místní obyvatelé se připravují na těžké časy. Skupují potraviny a benzín na čerpacích stanicích. Oligarcha Taruta vystupuje televizi a snaží lidi uklidnit – bezvýsledně. V řadách stoupenců junty je panika – nikdo nechce zemřít, utíkají z Mariupolu. Jsou opuštěny některé zátarasy u vjezdu do Mariupolu.
Mezi místními obyvateli se povídá, že prezident už odešel z Ukrajiny.
Obecně – 24.srpna oslavili pořádně”.

25/08/14 Souhrn informací tiskového střediska “Vostok” za 25. srpen do 15:00 MSK.

“Dnes, 25. srpna hlavní bojové operace na Donbasu jsou u Doněcku (osada Elenovka, vesnie Karlovka) města Jasinovata, Novoazovsk, Telmanovo (DNR), stejně jako ve městech Lisičansk, Pervomajs’k, Severodoněck (LLR) – řekl agentuře REGNUM pracovník tiskového centra “Vostok” s přezdívkou “Sever”. – V průběhu uplynulého dne domobrana DNR osvobodila obce Novodvornoje, Agronomičeskoje, Novokaterinovku, Osykovo, Klenovku, Strojitěl, Leninskoje.
Nyní se bojuje na jižní frontě. Situace se dynamicky mění. Elenovka a Jasinovata se drží. V osadě Karlovka pod Novoazovskem a Telmanovo se bojuje. Nemyslím si, že se bojuje v Šachťorsku a na Saur-Mohyle, protože fronta se posunula.
Včera ukrajinská armáda silně ostřelovala Charcyzsk. Ostřelováním se tvořily krátery až do hloubky 3 m. Ukrajinská armáda bije dělostřelectvem. Ostřeluje všechno.
Kyjev se připravuje na obranu druhého nejdůležitějšího města Doněcké oblasti – Mariupolu (dosud obsazen Ukrajinci), připravuje se na obranu Dnepropetrovska – sídlo oligarchy guvernéra Igora Kolomoiského. Podle našich informací, probíhá evakuace obyvatel Novoazovska a Mariupolu, ve městech je panika, lidé odcházejí do vesnic. Mariupol se pokouší se připravit na obranu. Dnepropetrovsk se pokouší se připravit na obranu. Takové máme informace.
Přišla informace, že ve Ždanovce, kde byly obklíčeny jednotky ukrajinských vojáků, tito zvedli bílý prapor a pohybují se ve směru obce Zujevka. Za to, že se vojáci vzdali, je jejich vlastí spolubojovníci „pokryli“ palbou minometů.
Domobraně se podařilo vytlačit nepřítele od Luganska. Domobrana postupovala na město Štěstí. Také se nápor zaměřil na Lisičansk a Severodoněck. To jsou strategická města. Od Luganska se domobrana pohnula málo, ale okruh se rozšířil. Rozšířila se také síť kontrolních stanovišť. Zvláštní průlomy nebyly, ale části ukrajinské armády se podařilo rozšířit území pod jejich kontrolou. Bojovalo se v Pervomajsku, řekl “Sever”.

Tolik informace  od Ernesta, kterému  patří můj  velký dík!

Co dalšího nového máme?

Nick Melin mne  upozornil na  dva  srbské linky:

http://srbin.info/2014/08/25/ukr-vojska-imala-107-poginulih-i-75-ranjenih-mape/?lang=cir

http://srbin.info/2014/08/25/evo-kako-je-eu-pripretila-vladi-srbije-zbog-rusije-tekst/

 Kde se píše o tom, že  EU  mačká  kandidátské země vstupu do unie, zejména  Srbsko, aby se připojilo k  protiruským sankcím.

Podle  informací odjinud  to Srbové ovšem neudělají ani náhodou a  naopak  sankce berou jako mimořádnou šanci pro svůj průmysl a zemědělství, aby  zaplnili  vakuum na ruském trhu.

Když už jsme  u sankcí – předevčírem večer vláda oznámila serii opatření, které  by měly  zmírnit  dopad  sankcí a protisankcí. Které ovšem před  tím téměř, podle  týchž neměly  naší ekonomiku poškodit více, než v  řádu bagatelních  stovek milionů. A  ejhle – Kurzarbeit ve velkém, ekonomičtí radové na vyslanectvích jako nová  instalace, vládní iniciativy na otevírání nových trhů,  vládní úřady  budou pro své jídelny  přednostně  nakupovat  české potraviny a  další , blíže nespecifikovaná  opatření.  Tohle už není o škodách ve  stovkách milionů.  Přesně  jak  bylo na Kose v  seriálu  o  sankcích předjímáno.

A  mám i  jeden interní dokument  z  jedné  velké známé naší  firmy s  vysokým podílem exportu.  Bohužel jej nemohu  dát  na  sklo,  ale  věřte, že  to je  dost  smutné čtení…  Myslím, že by  ho  manažeři firmy měli poslat  vládě. Aby   zjistila, jaká že je konkrétní realita. Děkuji Kosíři, který mi jej poslal a  chápu proč  nechce , aby byl zveřejněn.

Stále častěji se objevují videa, že  v řadách  proruských bojují  dobrovolníci  z jiných zemí.

Nick Trpaslík obecný  mi poslal link, kde je zachycen rozhovor  se  Španěly v řadách opolčenců.

https://www.youtube.com/watch?v=W4YQ-cK3BGY

Takže jsem  trochu zapátral a našel ještě Francouze

https://www.youtube.com/watch?v=U1SPc8jxAEM

a   také Arména, jenže  jsem si včas neuložil link, takže bohužel. Už se  v tom sám ztrácím.

A na konec  jako vždycky pro ty  co umí  aspoň trochu rusky a  mají něco přes  dvacet minut  času na  to  , aby shlédli  další  komentovanou situační interaktivní mapu  z  bojů na ukrajinském východě.

https://www.youtube.com/watch?v=47dZL56KGyk#t=18

A největší pecka  nakonec!

Celý dne projíždím ruskojazyčné a různé  další zahraniční weby. ž nedělám skoro nic jiného. Můj svět zploštěl. Takže  informace z  naší republiky jsou až ty  úplně poslední, kterým věnuji pozornost.

Což  je – zdá se  CHYBA!

Protože  na  ECHO 24 vidím  těsně  před konečnou redakcí tohoto přehledu  následující titulek:

NATO by mělo na Ukrajině podniknout preventivní akce, říká Zeman

http://echo24.cz/a/irH7B/nato-by-melo-na-ukrajine-podniknout-preventivni-akce-rika-zeman

A klíčové  sdělení je v  tomto odstavci:

Ačkoliv Zeman vyzval NATO k podniknutí preventivní akcí, které by předešly ruské invazi na Ukrajinu, nijak nepřiblížil, jakou by podle něj měly mít povahu. Přivítal, že sankce proti Rusku jsou limitovány k polovině července příštího roku.

Skutečně  si  i  skalní zemanité / zemanita  podle  vzoru jezovita/ ještě  myslí, že máme  na Hradě toho správného? Ano  vím  občan Schwarzenberg, kdyby  tam byl seděl on, by hlásal  jistě  totéž.

Jestliže  to skutečně prohlásil a mělo jít  o projev k velvyslancům,  pak se naprosto  cítím  potvrzen  v mém rozhodnutí před  druhým kolem prezidentských voleb k nim  nejít, protože  si neumím vybrat  mezi  smrtí zastřelením a smrtí na elektrickém křesle, jak jsem to tehdy  myslím definoval.

Převzato z http://vlkovobloguje.wordpress.com
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*