Demokracie na evropský způsob: všechno kromě kritiky

Demokracie na evropský způsob: všechno kromě kritiky

Jedním z hlavních témat v evropských hromadných sdělovacích prostředcích se stalo Evropskou komisí vyhlášené odmítnutí zaregistrovat akci proti uzavření smlouvy o pásmu volného obchodu mezi EU a USA, oficiálně Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), a také proti podobné dohodě s Kanadou – CETA.

Jak už bylo dříve oznámeno, poprvé hovořil pán Bílého domu Barack Obama o záměru uzavřít smlouvu o pásmu volného obchodu mezi EU a USA v dubnu roku 2013. Oficiální jednání byla zahájena v červenci téhož roku. Už se konalo šest kol, sedmé je plánováno na konec září až začátek října roku 2014 ve Washingtonu. Jak zdůrazňují experti, Brusel a Washington počítají s tím, že díky budoucí dohodě se podaří dodat nový podnět rozvoji ekonomiky dvou obrovských regionů planety, protože tato dohoda předpokládá zrušení obchodních a celních omezení a také vypracování jednotných norem a standardů produkce.

Protestní hnutí proti smlouvě TTIP  Foto :  AP/Martin Meissner
Protestní hnutí proti smlouvě TTIP Foto : AP/Martin Meissner

Prezident zámořské supervelmoci slíbil, že se globální transakce bude připravovat v duchu „čestnosti a otevřenosti“. Veškerá jednání ale probíhala za zavřenými dveřmi. Třeba by v tom nebylo nic špatného, kdyby před evropskými účastníky jednání v podstatě neutajili samotný proces přípravy textu dohody.

Atlantický spojenec pouze dovolil evropským poslancům, aby se seznámili s některými, ovšem už zkoordinovanými body připravované dohody. Přitom nelze používat při čtení žádné zaznamenávací prostředky, nesmí se fotografovat a všechno přečtené je třeba udržovat v naprosté tajnosti.

Pochybnosti se na evropském břehu Atlantiku začaly množit po tom, jak pokračoval proces seznamování s dokumentem, i když byl jen zběžný, kdy se objevovaly jen některé náčrty bodů budoucí smlouvy. Objevily se například obavy v souvislosti s tím, že na evropských trzích se objeví maso zvířat, klonovaných nebo odchovaných s použitím hormonů, že se objeví geneticky modifikované potraviny, protože normy v USA jsou mnohem nižší než v Evropě. A pokud jde o návrh teze o ochraně investic, ta opět přinese výhody americkým koncernům.


Na základě toho, co tu bylo řečeno, vyhlásilo nedávno sdružení 250 nevládních organizací a politických hnutí akci pod heslem: Stop dohodě TTIP! Aby mohla být tato iniciativa zaregistrována, je třeba shromáždit nejméně jeden milion podpisů alespoň v sedmi zemích. Podle internetového portálu EurActiv se do akce zapojili zástupci jednadvaceti zemí a pouze v Německu už bylo shromážděno přes 700 000 podpisů. Ale i přesto Evropská komise odmítla iniciativu registrovat. Mezi příčinami se uvádějí určité formální právní nesrovnalosti, například nemožnost registrovat iniciativy negativního rázu.

zdroj : http://czech.ruvr.ru
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*