DARPA vyvíjí bezpilotní letoun s laserem k sestřelování raket

DARPA vyvíjí bezpilotní letoun s laserem k sestřelování raket

dron

Výzkum a vývoj amerického ministerstva obrany plánuje zřízení bezpilotního letounu s laserovými zbraněmi, předloženo jen jako „projekt Endurance“ v rozpočtovém požadavku 2014 agentury. Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) se snaží vytvářet „laserové technologie pro ochranu různých platforem vzduchu z rozvíjející se, ale i starší  EO/IR [Elektro – optické a infračervené] technologie.

DARPA FY2014 žádost rozpočtu vysvětluje, že Endurance bude první aplikace Excalibur laserového obranného systému, který podporuje optické – fázové lasery mnohem lehčí než vysoce výkonné chemické lasery, s možnosti použití jako zbraně.

Soustředění Endurance projektu bude na zmenšování komponentů, rozvoj přesného zaměřování cíle, identifikace a lehké obratné řízení paprsku na podporu zaměřování. Program se také zaměří na fenomenologii laserem cílové interakce a zranitelnost souvisejících hrozeb. „ říká DARPA.

„Jinými slovy,“ jak bylo napsáno o projektu, „DARPA doufá, že bez bezpilotní letouny s lasery budou brzy moci sestřelovat rakety z oblohy.“

Endurance smlouvy byly dány na vojenské smlouvání obrům Northrop Grumman (14,6 milionu dolarů) a Lockheed Martin (11,4 milionu dolarů), řízené Armádou a leteckým průmyslem.

Konečná funkce pro Endurance bezpilotní letouny s lasery bude obrana proti útokům a být spolehlivým systémem protiraketové obrany.

Na druhou stranu, Lockheed Martin vyvíjí laser pro nákladní vozidlo, 60 kilowattový laserový modul se schopností sestřelit bezpilotní letouny, rakety, dělostřelecké a minometské salvy, uvedl vojenský a letecký průmysl v září.

Projekt – High Energy Laser Mobile Demonstrator (Vysoko energický mobilní laser) – staví na americké armádní schopnosti 25 – kilowattového laseru, která by byla proti vzdušným hrozbám nesoucí 50 – 100 kilowattové lasery.

Vzdušné lasery byly ve vývoji amerických ozbrojených sil po celá desetiletí, a získala také nějakou proslulost během éry Reaganovy administrace studené války „Star wars“, který byl zaměřený na zamezení Sovětského svazu mezikontinentální balistickou střelou (ICBM).

I když tento projekt byl nakonec vyhozen, protože laserová technologie byla nákladná a nedostatečné rozvinutá k sestavení, tak to přece vyprodukovalo některé úspěšné příklady technologie, jako je projekt v roce 1983 laserové Airborned Laboratory (ALL), kde úspěšně namontovaly 400kW laser na palubu nákladního letadla Boeingu NKC-137 a tak úspěšně složili raketu Sidewinder.

zdroj : rt.com  překlad pro svobodnenoviny : Dodan     foto : www.darpa.mil

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*