DARPA project vyvíjí drony s kolektivní inteligencí

DARPA project vyvíjí drony s kolektivní inteligencí

Reuters / Chad Slattery

Výzkumná instituce Pentagonu vyvíjí program ke sjednocení existujících a budoucích dronů do rojů, v kterých budou jednotlivé stroje sdílet data a postupovat proti cílům na bojišti společně a budou všechny řízené jedním člověkem.

Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů DARPA nedávno oznámila, že bude 11. dubna prezentovat svůj nový program zvaný CODE. Cílem programu je rozšířit kapacity bezpilotních leteckých dopravních prostředků a dronů tak, aby zahrnovaly „ nezávislost a spolupráci mezi jednotlivými platformami.“

Spolupracující autonomie má potenciál výrazně zvýšit možnosti existujících dronů a také snížit náklady pro budoucí systémy vytvářením heterogenních týmů dronů, ve kterých můžou být využity schopnosti každého stroje, bez nutnosti kopírování a nebo integrování jejich funkcí pro každou platformu,“ uvádí DAPRA v jejich prohlášení.

„ Použitím spolupracujících algoritmů můžou drony poskytovat služby jeden druhému, jako je lokalizace cílů pomocí dálkových senzorů a navádění méně schopných systémů, v rámci jejich možností, poskytnutí multimodálních senzorů a různých pozorovacích úhlů pro lepší identifikaci cíle odevzdáním důležitých informací prostřednictvím sítě, dále pak vzájemná obrana a dalších triků.“

Reuters / Chad Slattery
Reuters / Chad Slattery

Za pomocí programu CODE, chce DARPA rozvinout čtyři „kritické technologické oblasti“ pro jejich budoucí drony : mise jednotlivého autonomního stroje, rozhraní mezi člověkem a strojem, které umožní „veliteli mise“ řídit skupinu dronů a ovládat „kritické vstupy“ jako je dávat příkaz strojům k zahájení palby; autonomní tým dronů, který dává letce společnou inteligenci při využití nejlepších schopností a atributů každého jejich člena a nakonec „otevřená architektura“, která by z dronů vytvořila vojenskou jednotku, přičemž by si předávali informace vzájemně mezi sebou a lidmi.

Project CODE je dle agentury DARPA snahou připravit dnešní relativně primitivní drony pro budoucí „dynamické“ konflikty, které, jak věří agentura, budou označovány „vysoká úroveň nebezpečí, diskutabilní elektromagnetické spektrum a cílů, které mění svou lokaci.“

Navíc, jak upozornil Arts Technika, DARPA vidí nebe nad Afganistanem a Irákem, kde americké drony operují skoro s žádným nebezpečím protiútoku, jako dětskou hru v porovnání s budoucností, kdy bude technologie dronů zajisté rozšířená a nepřátel mnohem více.


Nedávno bylo oznámeno, že DARPA zdvojnásobila finanční prostředky pro své flotily ponorkových dronů, nazývaných program Hydra. Některé z dalších probíhajících projektů DARPA zahrnují i neslyšitelná vojenská vozidla, robota ATLAS, software pro rozpoznávání tváří, technologie ke čtení mozku, dokonalý internetový prohlížeč a samozřejmě lasery k sestřelení několika nepřátelských dronů najednou.

Robot Atlas

zdroj : http://rt.com

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*