Dánsko zřídí na ostrově deportační středisko pro cizince

Dánsko zřídí na ostrově deportační středisko pro cizince

Dánská vláda si vzala příklad z předchozí vlády a oznámila plány na zřízení ostrovního centra pro zahraniční zločince, kteří čekají na deportaci ze země.

Centrum Holmegaard bude do roka připraveno na jižním cípu ostrova Langeland, asi 20 kilometrů od nejbližšího města s více než 1000 obyvateli.

Centrum bude obydleno vězni, kteří mají být deportováni z Dánska kvůli závažné trestné činnosti nebo bezpečnostní hrozbě. K dnešnímu dni existuje 130 osob, které tato kritéria splňují a jsou způsobilé k zadržení ve středisku.„Pracujeme na zpřísnění pravidel pro tuto skupinu. Vláda mimo jiné pracuje na zpřísnění trestu pro některé osoby čekající na deportaci, pokud spáchají nové trestné činy“, uvedl v prohlášení ministr pro integraci a přistěhovalectví Mattias Tesfaye.

Toto opatření je považováno za další krok v pokusech Dánska dále zpřísnit své imigrační zákony, které učinilo několik po sobě jdoucích vlád.

Starosta Langelandu Tonni Hansen však vypadal mnohem méně nadšený vládními plány.

„Je to hromada peněz a úplně špatné umístění. Není to ani moudré rozhodnutí, ani rozhodnutí, které podporuji,“ řekl, jak ho citoval dánský rozhlas. „Problémy vyvážíte přímo do turistické oblasti,“ dodal.

Sám Hansen navrhl ostrov jako místo pro středisko v roce 2019, ale takové, kde budou bydlet spíše rodiny než zločinci.

Zajímavé je, že právě Tesfaye přiznal, že to nejsou lidé, které by sám „chtěl mít za sousedy“.

Pozoruhodné je, že předchozí liberálně-konzervativní středopravicová vláda „modrého bloku“ měla podobné plány ubytovat neúspěšné žadatele o azyl na pustém ostrově Lindholm ležícím mezi jižním Zélandem a ostrovem Møn, kterému někteří v jazykové narážce přezdívají Alcatraz. Byly však vetovány jako nehumánní současnou sociálnědemokratickou vládou vedenou premiérkou Mette Frederiksenovou, jakmile se v červnu 2019 ujali moci.

Vláda to vysvětluje tím, že centrum v Langelandu bude stát polovinu toho, co by stál státní pokladnu Lindholm. Pro Lindholm se náklady na ubytování jednoho cizince na rok odhadovaly na více než milion DKK (cca 3,5 miliónů Kč).
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*