Dánsko pumpuje další peníze pro africké migranty, aby zůstali doma

Dánsko pumpuje další peníze pro africké migranty, aby zůstali doma

Ve snaze omezit tok migrantů do země, Dánsko vynakládá další peníze na to, aby odradilo potenciální uprchlíky před riskantní cestou do Evropy, která podle dánského ministerstva zahraničí představuje vysokou míru násilí, sexuálního napadání, zneužívání, obchodování s lidmi a mučení.Dánská ministryně pro rozvoj a spolupráci Ulla Tørnæsová odhalila, že dánská vláda je připravena přispět dalších 10 miliónů DKK (asi 1,5 miliónů dolarů) na činnost orgánu OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Podle prohlášení dánského ministerstva zahraničí budou peníze vynakládány na poskytování informací uprchlíkům a migrantům, kteří uvažují o tom, že by se vydali na nebezpečnou cestu do Evropy přes Středozemní moře.

Přesněji řečeno, dánské peníze budou vynakládány především v zemích původu a tranzitu, jako jsou Alžírsko, Burkina Faso, Čad, Egypt, Libye, Mali, Mauretánie, Maroko, Niger, Senegal a Súdán, a to ve snaze snížit tok migrantů z Maghrebu a Subsaharské Afriky.

Mimořádné finanční prostředky budou mimo jiné využity na přímé informační kampaně na zvyšování povědomí o potenciálních rizicích těchto cest, jakož i na posílení schopnosti orgánů zvládat toky migrantů a zlepšovat podmínky v tranzitních táborech. Finanční prostředky budou rovněž vynaloženy na pomoc dobrovolnému návratu migrantů a opětovnému začlenění do hostitelských komunit.

„Je nezbytné, abychom posílili vnější hranice EU, abychom mohli zvládat tlak migrantů na Evropu,“ uvedla Tørnæsová. „Zároveň je nezbytné, abychom posílili naše úsilí na migračních trasách, například s podporou místních orgánů, aby mohly lépe bojovat proti sítím obchodujícím s lidmi a abychom přispěli na informační kampaně, aby mladí Afričané neriskovali své životy na marné cestě do Evropy.“

Dánské ministerstvo zahraniční zdůraznilo, že podél středomořské trasy zůstávají pro uprchlíky a nelegální migranty „masivní výzvy v oblasti ochrany“, jako je nedostatek základních služeb a vysoké riziko násilí, sexuálního napadání, vykořisťování, nedovoleného obchodování a mučení“.

Dánsko již dříve přispělo UNHCR finanční prostředky na řešení problémů spojených se středomořskou plavbou a přidělilo v roce 2017 15 miliónů DKK (asi 2,3 miliónů dolarů) a 35 miliónů DKK (asi 5,3 miliónů dolarů) v roce 2018.

Počet migrantů a uprchlíků z Afrického rohu a západní, střední a severní Afriky, kteří se vydají na cestu přes Středozemní moře, zůstává nadále vysoký. Trasa západního Středomoří je v současné době nejpoužívanější vodní cestou z Afriky do Evropy, navzdory úsilí marockých úřadů zpřísnit hraniční kontroly v roce 2019. Letos do Evropy přijelo přes Středozemní moře 13 672 migrantů, podle UNHCR. Nejoblíbenějšími destinacemi zůstávají Španělsko, Itálie a Řecko.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*