Dánsko obvinilo první ženu podezřelou z terorismu ve věku 16 let

Dánsko obvinilo první ženu podezřelou z terorismu ve věku 16 let

16letá dívka v Dánsku čelí nejméně 4 letům ve vězení kvůli obvinění z teroristických trestných činů, uvedly místí sdělovací prostředky s odvoláním na státní zastupitelství.              

Nejmenovaná dívka, etnická Dánka, která se přistěhovala z ostrova na Zélandu, byla zatčena v lednu 2016 za držení výbušniny, a od té doby je stále ve vazbě.

Všechna slyšení v případu probíhala za zavřenými dveřmi, ale státní zastupitelstvo Kodani v pátek oznámilo, že dívka bude obviněna z účasti na vážném teroristickém spiknutí.

„16letá dívka, podle obžaloby, plánovala bombové útoky na dvě školy. Dívka je obviněna z toho, že se připravovala vyrobit bombu a z toho, že plánovala provést testovací explozi,“ řekla prokurátorka Lise-Lotte Nilasová deníku JydskeVestkysten.

„Státní zastupitelstvo z tohoto důvodu předkládá proti ní trestní řízení na základě trestního zákona o terorismu,“ dodala Nilasová, kterou citoval deník Local. Soud dívky se má uskutečnit dne 7. dubna.

V prvním případě tohoto druhu v Dánsku, státní zástupci tvrdí, že dívka měla v plánu provést bombový útok ve škole Copenhagen v Kodani, v židovské soukromé škole, stejně jako v další škole, kterou sama navštěvovala- Sydskolen v Farevejle. K provedení útoků, dívka měla v plánu použít TATP, vysoce nestabilní výbušninu vyrobenou z acetonu, které se také někdy říká „Matka satana“ a byla použita při listopadových útocích v Paříži.

Dánská dívka začala projevovat velký zájem o islám kolem podzimu roku 2015 a tehdy i začala umisťovat zprávy o zbraních a džihádu na sociálních sítích. Dívka byla členkou Facebookové skupiny Hizb ut-Tahrir, islamistického hnutí, které usiluje o vytvoření celosvětového chalífátu.

25letý muž, který má být přítelem dívky, byl také zatčen v souvislosti s tímto případem, ale byl v pátek propuštěn bez obvinění.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*