Dánsko nabízí zločincům peníze, aby se odstěhovali z Ghetta

Dánsko nabízí zločincům peníze, aby se odstěhovali z Ghetta

Cílem bizarního návrhu dánské městské rady, který mnozí vnímají jako odměnu zločincům, je zabránit tomu, aby byla zařazena na seznam ghett.

Ve snaze vyřešit zakořeněný problém ghetta, Odense, třetí největší město v Dánsku, nabízí odsouzeným zločincům 15 000 DKK (asi 55.000 Kč), aby se přestěhovali. Podle úřadu by cena mohla být mnohem vyšší, pokud by jim bylo umožněno zůstat.„Granty na přemístění“ spolu s placeným přesunem jsou zaměřeny na osoby odsouzené v roce 2019 a jsou nabízeny jako „nový začátek“.

Myšlenka, která stojí za nekonvenčním opatřením magistrátu Odense, je vyhnout se zařazení na notoricky známý seznam dánských ghett. Právní balíček, běžně nazývaný „ghetto zákony“ a schválený v loňském roce, zahrnuje demolici celých bytových domů a nucené přemístění obyvatel, což je perspektiva, které by se město Odense rádo vyhnulo.

Místní radní pro zaměstnanost Brian Dybro ze Socialistické lidové strany označil tuto nutnost vyplácení zločinců jako „zasranou situaci“.

„Je to volba mezi morem a cholerou. Pokud se nám nepodaří přesunout 12-14 zločinců z oblasti, skončíme na seznamu „těžkých ghett“ a pak musíme zbourat budovy a přemístit obyvatele. Chci se tomu vyhnout za každou cenu,“ řekl Dybro dánskému rozhlasu.

Předseda skupiny liberálních konzervativců Venstre v městské radě v Odense Christoffer Lilleholt označil tuto situaci za „bláznivou“ a za „velké dilema“. Přesto se odvážil zločince vyplatit, aby se vyhnuli stržení domů od lidí.

Oproti tomu pravicová Dánská lidová strana vyslovila silnou nespokojenost.

„Účelem„ghetta balíčku“ bylo předejít ghettům a zastavit masivní zločin, ke kterému dochází, protože se mnoho přistěhovalců shromažďuje na stejném místě. Myšlenka nebyla dar pro zločince, “uvedla Mette Hjermind Denckerová z Dánské lidové strany.

„Vyplatí se být zločincem v Odense,“ zavtipkoval další uživatel na Twitteru.

Oficiální seznam dánských ghett zveřejňuje každoročně ministerstvo dopravy, stavebnictví a bydlení od roku 2010.

K tomu, aby se oblast dostala na seznam ghett, musí mít přes 50 procent obyvatel cizí původ a úroveň nezaměstnanosti 40 procent. Navíc, 60 procent obyvatel ve věku 30 až 59 let musí postrádat vysokoškolské vzdělání. Podíl odsouzených mezi obyvateli ghetta musí být nejméně třikrát vyšší, než celostátní průměr. „Ghetto balíček“ vyvolal v Dánsku ohnivou debatu. Zastánci balíčku ho považují za vítaný zásah proti zločinu a odpůrci oponovali, že zbytečně stigmatizuje celé oblasti a podkopává jejich ekonomiku.

V roce 2019 byly označeny jako zranitelné 43 dánských obytných oblastí. Asi 29 bylo označeno jako „ghetta“, z nichž 15 bylo označeno jako „těžká ghetta“, i když byly na seznamu čtyři a více let. Odense, třetí největší město Dánska s populací zhruba 180 000, má v současnosti čtyři ghetta, z nichž jedno je klasifikováno jako těžké.

 

(Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*