Dánsko čelí žalobě za snahu deportovat syrské migranty

Dánsko čelí žalobě za snahu deportovat syrské migranty

V červenci 2020 požádal dánský ministr pro integraci Mattias Tesfaye tamní imigrační službu, aby přezkoumala povolení k pobytu pro stovky syrských uprchlíků, což byl krok založený na myšlence, že válka v Sýrii je v podstatě u konce a oni nepotřebují ochranu.

Současné pokusy Dánska vrátit desítky Syřanů do Damašku mohou přimět další země, aby ho následovaly, varovali právníci ze skupiny Guernica 37.

Organizace dodala, že připravuje žalobu proti dánské vládě, která bude předložena Evropské organizaci pro lidská práva (ECHR).

Guernica 37 je mezinárodní justiční komora se sídlem v Londýně, která se zabývá pro bono a dostupnou pomocí související s nadnárodními právními a lidskoprávními případy.Podle strategického sdělení Guernica 37, které získal The Guardian, je současná situace v Dánsku z hlediska bezpečnosti „hluboce znepokojující“.

„Riziko přímého násilí spojeného s konfliktem se sice v některých částech Sýrie snížilo, ale riziko politického násilí je stále stejně velké a uprchlíci vracející se z Evropy se stávají terčem bezpečnostních složek režimu,“ zdůraznil list.

Dokument tvrdil, že „pokud bude úsilí dánské vlády o násilné vracení uprchlíků do Sýrie úspěšné, vytvoří nebezpečný precedens, který bude pravděpodobně následovat několik dalších evropských států“.

Carl Buckley, obhájce vedoucí úsilí Guernicy 37, řekl deníku The Guardian, že obrátit se na ECHR ve Štrasburku je jen jedna z několika možností, které si mohou postižení Syřané vybrat, pokud odvolací řízení v Dánsku selže.

„ECHR je pomalý systém, ale podali bychom žádost, aby soud zvážil předběžná opatření, což by znamenalo nařídit Dánsku, aby přestalo rušit trvalý pobyt, dokud nebude posouzena a rozhodnuto o věcné stížnosti. Teoreticky by se to mohlo stát docela rychle. A i když by se to vztahovalo pouze na případ jednoho jednotlivce, doufali bychom, že by to Dánsko pečlivě zvážilo, nebo by skončilo s tisíci podobných žádostí“, řekl Buckley.

Začátkem letošního roku se Dánsko stalo první evropskou zemí, která odebrala povolení k pobytu přibližně 1200 syrským uprchlíkům žijícím v zemi. Ministr zahraničí Jeppe Kofod naznačil, že zatímco na mnoha místech v Sýrii stále probíhá občanská válka, v některých částech země je situace „odlišná“.

Řekl, že dánské úřady jsou přesvědčeny, že syrské hlavní město Damašek je bezpečnou oblastí, kam se lze vrátit, což je názor, proti němuž se však staví OSN a Amnesty International.

„Návrat předpokládá, že podmínky jsou trvale stabilní. To nikde v Sýrii nevidíme“, řekla novinářům v polovině dubna Elisabeth Haslundová, mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Vyjádřila znepokojení nad tím, co označila za jasnou změnu dánské uprchlické politiky, kdy mají úřady tendenci přehodnocovat základ pro povolení k dočasnému pobytu častěji než dříve.

Dánská politika vyvolala podobné námitky Amnesty International, která zdůraznila, že vracejícím se Syřanům může hrozit vážné porušování lidských práv.

Celkem žije v Dánsku asi 35 000 Syřanů v zemi s 5,8 milióny obyvatel. Většina syrských uprchlíků přišla do Dánska v posledních deseti letech uprostřed doutnajícího konfliktu, který podle údajů OSN zanechal 6,6 milionu vnitřně vysídlených.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Dánsko čelí žalobě za snahu deportovat syrské migranty

  • Migranti se snaží dostat do Evropy ze zemí, do kterých USA vyvážely svou demokracii na bombách. Ať tedy jdou do USA.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*