Dánské strany se dohodly, že odeberou občanství dětem ISIS

Dánské strany se dohodly, že odeberou občanství dětem ISIS

V mezníkovém rozhodnutí mezi vládou a jejími pravicovými spojenci, Dánsko neuzná „děti ISIS“ jako dánské státní příslušníky a usnadní odebrání občanství od jejich teroristických rodičů v nepřítomnosti, aniž by bylo zapotřebí rozhodnutí soudu.

Děti dánských džihádistů, kteří opustili svou zemi, aby se připojili k teroristům na Středním východě, již nebudou automaticky dostávat dánské občanství, podle nové dohody mezi vládou a pravicovou Dánskou lidovou stranou.Ministryně pro integraci Inger Støjbergová z vládnoucí liberálně-konzervativní strany Venstre řekla, že praxe automatického udělování občanství musí skončit.

„Narodili se rodičům, kteří se obrátili zády k Dánsku, a proto by neměli patřit do Dánska,“ řekla Støjbergová dánskému rozhlasu.

Mluvčí Dánské lidové strany Christian Langballe tento krok uvítal a zdůraznil, je v souladu s přáním jeho strany.

„Narodili se tam dole. Nikdy nepoznali Dánsko, nemají s Dánskem žádnou souvislost a musíme si uvědomit, že se jejich rodiče rozhodli jít do válečné zóny a bojovat s Islámským státem. A tak musí přijmout důsledky,“ uvedl Langballe.

V dalším legislativním kroku vláda souhlasila s tím, že bude moci zrušit občanství „zahraničním bojovníkům“ administrativně, to znamená bez zapojení soudu. Tento trest se však bude týkat jen džihádistů s dvojím občanstvím.

Langballe zdůraznil zásadní význam tohoto kroku.

„Nechceme je zpátky doma,“ vysvětlil a odvolával se na výjimečnou hrozbu, kterou představují vracející se džihádisté. „Jen ve Francii spáchali tento strašný útok v Bataclanu a zabili 129 lidí“.

„Upřímně řečeno, není důvod, proč by měli jít do Dánska a dělat vše, pokud mají jiné občanství. V Dánsku jsou nežádoucí,“ zdůraznil.

Dánský ministr spravedlnosti Søren Pape Poulsen nedávno naříkal nad tím, že Dánsko nemůže zastavit návrat dánských občanů, přestože se dopustili zvěrstev v zahraničí.

„Nejlepší by bylo, kdyby všichni zemřeli v bitvě tam dole, ale bohužel tomu tak není,“ řekl Pape Poulsen, jehož citoval dánský rozhlas.

 

(Foto: Charlotte Franks / YouTube)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*